Rysuje się ciekawy, grecki kierunek współpracy...

2021-02-20 14:30:33(ost. akt: 2021-02-20 14:44:36)
Uczestnicy spotkania w starostwie nowomiejskim

Uczestnicy spotkania w starostwie nowomiejskim

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W nowomiejskim Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie przedstawicieli Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, które ma zapoczątkować współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi.
Na zaproszenie posła Zbigniewa Ziejewskiego, w siedzibie Starostwa Powiatowego, gościli Barbara Geresz oraz Tomasz Moskal, przedstawicieli Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Spotkanie, w którym wziął również udział Andrzej Ochlak, starosta powiatu, dotyczyło zawiązania współpracy, której pokłosiem ma być wymiana grup uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski i Grecji. Planowana współpraca miałaby objąć młodzież z czterech powiatów z regionu warmińsko-mazurskiego. Są to powiaty nowomiejski, ostródzki, iławski i szczycieński. Wstępnie ustalono, że punkt koordynacyjny miałby się znajdować w starostwie nowomiejskim.

— Są w powiecie nowomiejskim dwie szkoły — Zespół Szkół im. C.K. Norwida i Zespół Szkół Zawodowych. Można na początek te placówki zaangażować w wymianę międzynarodową z programów unijnych. Są nowe programy i nowe możliwości. Na początek trzeba spotkać się z dyrektorami szkół i zaoferować coś ciekawego, w tym wyjazdy dla uczniów i nauczycieli, kursy edukacyjne z różnych dziedzin. Jeżeli nasza propozycja spotka się z zainteresowaniem, to następnym krokiem powinno być spotkanie robocze — powiedziała Barbara Geresz, przedstawicielka Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Inicjator spotkania, poseł Zbigniew Ziejewski, zaproponował że, na bazie Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku można zorganizować grecki dzień o zabarwieniu kulinarnym. — Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, taka impreza mogłyby się odbyć w końcu czerwca tego roku — uważa poseł Zbigniew Ziejewski. — Szkoła z Kurzętnika jest otwarta na takie inicjatywy. Posiada doskonałe zaplecze gastronomiczne i byłoby to dobre miejsce na pierwszą imprezę inaugurująca współpracę.

Po wizycie w starostwie nowomiejskim, delegacja pojechała, wraz z posłem Zbigniewem Ziejewskim, do Ostródy, gdzie odbyło się spotkanie z Andrzejem Wiczkowskim, starostą ostródzkim. Następnym etapem wizyty było spotkanie, w Urzędzie Marszałkowskim, z Sylwią Jaskulską, wicemarszałkiem samorządy województwa. Tam omawiano promocję zdrowej żywności i rolniczego handlu detalicznego. — Mam nadzieję, że wizyta przedstawicieli Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej będzie początkiem długofalowej współpracy samorządów województwa warmińsko-mazurskiego z Grecją — dodał poseł Ziejewski.

Warto nadmienić, że Polsko-Grecka Izba Przemysłowo-Handlowa od 2016 roku działa na rzeczpoprawy stosunków polsko-greckich.
— Zajmujemy się wspieraniem i animowaniem relacji polsko greckich na płaszczyźnie gospodarczej. Kojarzymy polskich przedsiębiorców i samorządy. Wiele z nich zawiązało obustronnie korzystną współpracę dodał Tomasz Moskal, przedstawiciel izby. ul


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5