Rok 2020 minął nam pod znakiem koronawirusa

2021-01-01 13:20:34(ost. akt: 2021-01-01 13:48:53)
Rok 2020 wszystkim kojarzył się będzie z pandemią koronawirusa. Na zdjęciu odkażanie Nowego Miasta w kwietniu 2020 roku

Rok 2020 wszystkim kojarzył się będzie z pandemią koronawirusa. Na zdjęciu odkażanie Nowego Miasta w kwietniu 2020 roku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Miniony rok 2020 niewątpliwie wszystkim kojarzył się będzie z epidemią covid – 19 i maseczkami na twarzy. W skrócie przypominamy, co ważnego wydarzyło się w minionym roku w powiecie nowomiejskim i o czym pisaliśmy w “Gazecie Nowomiejskiej”.
W 2020 roku koronawirus zmienił nasze życie. Zamknął przychodnie, oddziały szpitalne i szkoły, niektóre sklepy, baseny, restauracje, siłownie i hotele. Nie było imprez masowych, a spotykać się można było w ograniczonym gronie. Wielkanoc i Boże Narodzenie miały kameralny wymiar, spędziliśmy je tylko z najbliższymi. Masowych imprez i większych spotkań sylwestrowych też nie było.

Warto też odnotować, że w minionym roku wszyscy pomagali małej Julce Rówczyńskiej z Nowego Miasta Lubawskiego w walce z chorobą. Było też zamieszanie z kilkoma szkołami, które gminy chciały przekształcać lub “wygaszać”, ale kurator oświaty na to nie pozwolił.

Przypominamy, co w poszczególnych miesiącach, przyniósł rok 2020 mieszkańcom powiatu nowomiejskiego.


STYCZEŃ
*Wszyscy chcieli ocalić Julkę Rówczyńską i walczyli o życie 5 – miesięcznej dziewczynki z Nowego Miasta. Do walki o jej zdrowie i życie dołączało coraz więcej osób, znanych i anonimowych. Zaangażowanie Armii Julki przekładało się na stan zbiorki. SMA – w tych trzech literach zapisany był wyrok, z którym przyszła na świat Julka. Jedynym ratunkiem była terapia genowa lekiem Zolgensma w USA. Trzeba było zebrać prawie 10 milionów złotych. Zorganizowanych zostało mnóstwo charytatywnych imprez, spotkań i licytacji. Pieniądze można było wrzucać do puszek. Do akcji włączyły się mieszkańcy okolicznych miejscowości i ogólnopolskie media. Pomagały gwiazdy, celebryci i osoby publiczne. Codziennie toczyła się walka o każdy oddech, o przeżycie Julki i doczekanie ratunku. Licznik zbiórki cały czas był w ruchu.
*Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego znowu koncertowo zagrali dla Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Został pobity kolejny rekord. Podczas 28. Finału WOŚP nasz powiat zebrał prawie 158 tysięcy złotych.


*W Nowym Mieście Lubawskim i Kurzętniku wyjątkowo uczczono 100. rocznicę powrotu do Ojczyzny. Wspominano nadejście wolności na Ziemię Nowomiejską 19 stycznia 1920 roku. W Nowym Mieście był koncert, msza za ojczyznę, inscenizacja wkroczenia wojska na rynek, wystawa i wykład, otwarto salę tradycji i zorganizowano „Bal na 100 lecie Powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Ojczyzny” (dokładnie 19 stycznia — w dniu, kiedy sto lat temu wojska generała Hallera wyzwoliły Nowe Miasto). W Kurzętniku zorganizowano spotkanie “100 – lecie wolnego Kurzętnika”, którego gościem szczególnym była uczestniczka powstania warszawskiego.


*Okolicznościową wystawę otwarto w Muzeum Lokalnym w Łąkorzu, gdzie pokazano, jak armia Hallera weszła do Łąkorza. W ten sposób świętowano setną rocznicę odzyskania niepodległości Parafii Łąkorz 1920 – 2020.
*Kurator oświaty w Olsztynie wydał negatywną opinię w sprawie zmian od nowego roku szkolnego w szkołach w Szwarcenowie i Ostrowitem (gmina Biskupiec). Gmina planowała “wygaszanie” tych szkół. Od września nie stworzono by klas pierwszych, co łączyłoby się ze zmianą obwodów szkolnych dla pierwszaków. Negatywna opinia kuratorium spowodowała, że zmian nie będzie.
*Kurator oświaty w Olsztynie wydał negatywne opinie dotyczące podjętych przez Radę Gminy Nowe Miasto uchwał w sprawie zamiaru przekształcenia ośmioklasowych szkół podstawowych w Gwiździnach, Radomnie i Skarlinie. Według planów gminy od nowego roku szkolnego miałyby one funkcjonować jako szkoły tylko z klasami I – III oraz oddziałem przedszkolnym. Do Urzędu Gminy Nowe Miasto wpłynęły negatywne opinie kuratora w tej sprawie. Oznaczało to, że szkoły będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.
*Na sesji Rady Gminy Grodziczno radni przegłosowali ustawę w sprawie zamiaru przekształcenia ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Boleszynie. Z powodu małej liczby uczniów gmina chciała pozostawić w Boleszynie tylko klasy I – III i oddział przedszkolny. Pozostali uczniowie mieliby uczyć się w szkole w Mrocznie. Czekano na opinie kuratora oświaty.

LUTY
*Sukcesem zakończyła się 6 lutego zbiórka pieniędzy dla małej nowomieszczanki Julii Rówczyńskiej, która trwała trzy miesiące. Historia dziewczynki, chorującej na SMA1, poruszyła tysiące serc. Potrzebna kwota na leczenie w Stanach Zjednoczonych była niewyobrażalna. Ogromna mobilizacja, wielkie poruszenie i olbrzymia skuteczność dała efekty. Solidarność ludzi, w celu ratowania dziewczynki, zaowocowała tym, że niemożliwe stało się realne. Zebrano 9 milionów 787 tysięcy 234 złote.
Zbiórka nadal pozostała otwarta, a nadwyżka ma być przeznaczona na rehabilitację, sprzęt i leki dla dziewczynki.
*Podczas prac przy budowie obwodnicy Nowego Miasta, pracownicy znaleźli niewybuchy z czasów II wojny światowej. Na terenie Kaczego Bagna było 26 pocisków artyleryjskich i 4 zapalniki. Żołnierze z jednostki w Lidzbarku Warmińskim zabezpieczyli je, wywieźli i zneutralizowali.
*Kurator oświaty w Olsztynie wydał negatywną opinię w sprawie planowanego przez Gminę Grodziczno przekształcenia szkoły w Boleszynie. Plany były takie, by w Boleszynie zostały tylko klasy I – III i oddział przedszkolny. W związku z negatywną opinią kuratora, boleszyńska szkoła będzie funkcjonowała na dotychczasowych zasadach.
*Decyzją Rady Miasta jedyne nowomiejskie rondo otrzymało nazwę “Rondo Niepodległości”.
*Koło Gospodyń Wiejskich w Kącikach obchodziło 50 – lecie istnienia.
*W wieku 65 lat zmarł pochodzący z Bratuszewa ks. Stanisław Bedrowski.

MARZEC
*O dramatycznej sytuacji szpitala w Nowym Mieście —problemach finansowych i kadrowych na powiatowej sesji mówił dyrektor Bogumił Kurowski. Przedstawił sprawozdanie z działalności placówki.
*Zmarła 92 – letnia Kleopatra Lorek z Nowego Miasta, długoletnia pielęgniarka nowomiejskiego szpitala. Była pierwszą świecką pielęgniarką Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście. Swoją pracę rozpoczęła na początku lat 50 – tych minionego wieku. Pełniła funkcję przełożonej pielęgniarek szpitala.
*Koronawirus zmienił naszą rzeczywistość, również tą w powiecie nowomiejskim. Zamknięte były placówki oświatowe, w szpitalu nie było odwiedzin, odwołano imprezy sportowe i kulturalne, ograniczono pracę sklepów i urzędów.
*W wieku 76 lat zmarł ks. Brunon Jank, były proboszcz z Boleszyna.
*W Nowym Mieście odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym brali udział najważniejsi samorządowcy powiatu nowomiejskiego i szefowie jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Kilka dni później pojawiła się informacja o pozytywnym wyniku na koronawirusa u dwóch osób obecnych na tym spotkaniu. Łańcuch zakażeń uruchomiła szefowa nowomiejskiego sanepidu. Po niej pozytywny wynik miał
zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście. Budynki obu instytucji zostały poddane dezynfekcji, a pracowników skierowano na kwarantannę. Zabezpieczenie przeciwpożarowe powiatu nowomiejskiego zapewniali strażacy z Iławy, Działdowa i Nidzicy, a do nowomiejskiej placówki Sanepidu skierowane zostały osoby z Olsztyna i Ostródy. Kwarantanną objęci zostali pozostali uczestnicy posiedzenia: burmistrz Nowego Miasta, starosta powiatu, wójtowie gmin Nowe Miasto, Biskupiec, Grodziczno, reprezentant wójta gminy Kurzętnik, komendant nowomiejskiej Policji oraz naczelnik Wydziału Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Po wykonaniu kolejnych badań do grupy zarażonych dołączyli m.in. komendant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście, wójt gminy Biskupiec, naczelnik Wydziału Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Liczba chorych, obecnych na spotkaniu z 16 marca, wzrosła do 5 osób. Zachorowania odnotowano też wśród strażaków i pracowników sanepidu oraz ich rodzin. Nowomiejskich policjantów wspomagali w pracy ich koledzy z sąsiednich jednostek.
*Z dnia na dzień w powiecie nowomiejskim przybywało osób zakażonych na koronawirusa. Nasz powiat był numerem jeden na mapie zakażonych w województwie warmińsko – mazurskim. Przybywało też osób objętych kwarantanną.
*Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta oraz pozostałe urzędy gmin zostały zamknięte dla interesantów. Urzędy pracowały zdalnie, wszelkie informacje podawane były w komunikatach na stronach internetowych jednostek, na profilach społecznościowych i w lokalnych mediach.
*Ośmiomiesięczna Julka Rówczyńska z Nowego Miasta chora na rdzeniowy zanik mięśni, mimo wielu zawirowań związanych z epidemią koronawirusa, poleciała z rodzicami na leczenie do Stanów Zjednoczonych. Na drogą (prawie 10 mln. zł) terapię genową w USA zbierała cała armia ludzi o dobrych sercach.
*W dobie koronawirusa Komitet Rozbudowy Szpitala i dyrektor szpitala w Nowym Mieście apelowali o pomoc dla naszej lecznicy. Brakowało środków ochrony osobistej - kombinezonów ochronnych i maseczek dla pracowników służby zdrowia oraz środków dezynfekcyjnych.
*W wieku 55 lat zmarł ks. Adam Ceynowa, były nowomiejski wikariusz.

KWIECIEŃ
*Kto mógł, wpierał nowomiejski szpital w walce z koronawirusem. Przekazywano pieniądze, środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
*Z inicjatywy radnych Nowego Miasta, przy akceptacji burmistrza, w godzinach nocnych zorganizowano akcję odkażania miasta. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i gości, którzy pojawili się w grodzie nad Drwęcą na Wielkanoc. Radni przekazali na ten cel swoje diety. Akcja odkażania objęła około 20 kilometrów ulic.
*Ołtarze z kościoła w Nowym Mieście wróciły do bazyliki po konserwacji. Wróciła też ambona, a XIX – wieczne stalle w prezbiterium doprowadzone zostały do dawnej świetności. Parafianie są dumni z piękniejącego kościoła, a turyści go odwiedzający są zachwyceni.


*Wójt Wojciech Dereszewski ogłosił Kurzętnicki Pakiet Pomocowy. Miał on pomóc przetrwać ciężkie czasy epidemii koronawirusa przedsiębiorcom i mieszkańcom gminy.
* W Nowym Mieście powstała grupa wolontariuszy “Nowomiejskie Anioły”. W dobie koronawirusa pomagała osobom starszym, samotnym, chorym i na kwarantannie w robieniu zakupów, wykupieniu recepty czy wyprowadzeniu psa.
*Julka Rówczyńska z Nowego Miasta, chorująca na SMA1, w dniu, kiedy skończyła 9 miesięcy, otrzymała w Chicago długo wyczekiwaną terapię genową Zolgensma.
*Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku odkrył, że osocze ozdrowieńców z koronawirusa może pomóc w leczeniu osób, które zapadły na tę chorobę. Okazało się, że jest on
bratem stryjecznym Anny Radziwon, nowomiejskiej lekarki i ma nowomiejskie korzenie. W Nowym Mieście, jako młody chłopak, spędził wiele lat. Teraz pracuje nad leczeniem koronawirusa.
*Pięciu strażaków z nowomiejskiej Państwowej Straży Pożarnej zmagało się z ogniem szalejącym na terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego.
*Rozebrano konstrukcję mostu drogowego w ciągu ulicy Hunta – Dworcowa w Kurzętniku, by powstała nowa przeprawa mostowa.
*Nowomieszczanka Stefania Klimek obchodziła 100. urodziny.

MAJ
*Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Mieście obchodziła 135 – lecie istnienia. To jedna z najstarszych OSP w województwie warmińsko - mazurskim. Świętowanie uniemożliwił koronawirus.
* W wieku 95 lat zmarł Stanisław Lambert, człowiek - historia związany z majątkiem w Jakubkowie (gmina Grodziczno).
*Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego, wspólnie ze swoim kolegą z Torunia, podczas nocnego spaceru po grodzie Kopernika, pomalowali farbą pomniki Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego, zniszczyli też elewację budynków. Zostali zatrzymani i poniosą karę za chuligański wybryk.
*Nieoficjalną wizytę w Nowym Mieście złożył prezydent Andrzej Duda. Kolumna prezydencka zajechała do firmy Haber Yachts.

CZERWIEC
*W naszym gazetowym konkursie na Super Sołtysa 2020 roku powiatu nowomiejskiego wygrał Damian Marszelewski z Tylic. Drugie miejsca zajął Ryszard Pruchniewski, sołtys Lekart, a trzecie Daniel Zdanowski, gospodarz Łąkorza.
*Firma Rolniczy Handel Detaliczny ”Swojska Baba” z
Nowego Miasta została członkiem prestiżowej sieci “Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.
*Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa zdobyli tytuł wicemistrza krajowego w konkursie AgroLigi 2019 w kategorii “Rolnik”.
*Nowomiejska forma Jawor – Parkiet została laureatem 30. edycji konkursu “Teraz Polska” w kategorii “Produkty”.
*W związku z epidemią koronawirusa matury i egzaminy ósmoklasisty odbyły się w reżimie sanitarnym.
*W wieku 78 lat zmarła Urszula Tołkacz, długoletnia nauczycielka nowomiejskich szkół i działaczka Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście.
*W pierwszej turze wyborów prezydenckich, we wszystkich obwodach głosowania na terenie powiatu nowomiejskiego, wygrał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Frekwencja wyniosła 57,67 %.


LIPIEC
*Dni Nowego Miasta, z powodu koronawirusa, były spokojne i tradycyjnie połączone z odpustem św. Tomasza. Koncerty na stadionie odwołano. Była suma odpustowa z udziałem biskupa Wiesława Śmigla, podczas której poświęcił on odrestaurowane w kościele zabytki. Po południu bazylika stała się salą koncertową. Odbył się koncert poświęcony 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, a poprowadził go znany śpiewak Kazimierz Kowalski.
*Julka Rówczyńska z Nowego Miasta, dziewczynka chorująca na SMA1, dla której wszyscy zbierali prawie 10 mln zł na leczenie w Stanach Zjednoczonych (terapia Zolgensma), wróciła do domu. Swoje 1. urodziny świętowała w rodzinnym gronie. Dalsze leczenie ma być kontynuowane w Polsce.
*W drugiej turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej, w powiecie nowomiejskim wygrał Andrzej Duda, urzędujący prezydent. Tylko w samym Nowym Mieście wygrał jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski, natomiast we wszystkich gminach wiejskich zdecydowanym liderem był Andrzej Duda. Frekwencja w naszym powiecie wyniosła 62,52%.
*Jubileusz 40 – lecia pracy obchodził Piotr Chełkowski, organista z nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej.


*Na wieczną, strażacką służbę odszedł druh Zygmunt Gorzka, długoletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Marzęcicach.

SIERPIEŃ
*W wieku 72 lat zmarł Adam Szantyr, były sołtys wsi Jamielnik. Funkcję tę pełnił przez 23 lata.
*Elżbieta i Marian Golubscy, mieszkańcy wsi Otręba w gminie Kurzętnik, obchodzili 64. rocznicę ślubu.
*Po modernizacji oddano do użytku ulicę Targową w Nowym Mieście. Powstało 140 miejsc parkingowych.


*Kunegunda Turulska z Łąkorza świętowała 101. urodziny.
*Jedyne w 2020 roku dożynki rangi gminnej odbyły się we wsi Otręba (gmina Kurzętnik). Pozostałe samorządy gminne imprez dożynkowych (ze względu na koronawirusa) nie zorganizowały. Nie było też powiatowego święta plonów.


WRZESIEŃ
*W kościele w Boleszynie, podczas prac konserwatorskich, natrafiono na ciekawe wymalowania sufitu, najprawdopodobniej z XVIII wieku. Na odkrytych fragmentach znajduje się m. in. przedstawienie maryjne z Bogiem Ojcem i Chrystusem oraz postacie świętych i twarz anioła.
*Nowomiejski Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości obchodził jubileusz 70 – lecia istnienia.
*Jan Liedtke, długoletni powiatowy lekarz weterynarii odszedł na emeryturę. Funkcję tę sprawował przez 42 lata.
*Koronawirus pojawił się w pierwszych szkołach powiatu nowomiejskiego. M. in. w Szwarcenowie i Bielicach zmieniono organizację pracy. Dzieci i nauczyciele zostali objęci kwarantanną. Trwało nauczanie zdalne.
*Odbyło się szereg imprez charytatywnych na rzecz 37 - letniego Tomasza Witkowskiego z Lipowca, który walczył z nieoperacyjnym glejakiem. Zbierano pieniądze na leczenie w Niemczech. Do akcji włączyły się osoby indywidualne i firmy. Pan Tomasz wyjechał do Niemiec. Potem wrócił do domu. Niestety zmarł.
*Ochotnicza Straż Pożarna w Świniarcu świętowała 100 – lecie założenia jednostki.


PAŹDZIERNIK
*Koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie. W powiecie nowomiejskim było coraz więcej zachorowań.
*Zapadła decyzja, że strop kościoła poewangelickiego z atrakcyjnymi wymalowaniami, odkryty w trakcie remontu kina w Nowym Mieście, będzie odnowiony i wyeksponowany. Podpisano umowę z konserwatorami zabytków. Roboty mają trwać do końca roku.
*Pod znakiem zapytania było funkcjonowanie Warsztatu Terapii Zajęciowej, który w Nowym Mieście istnieje od 24 lat. Dotychczas za wynajem lokalu miejskiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci płaciło symboliczną złotówkę. Czynsz ma się zmienić, wg stawek dla lokali użytkowych w mieście. Trwały rozmowy czy WTZ zostanie w tym samym miejscu, a poszczególne gminy (z których są uczestnicy) będą finansować ich pobyt czy też warsztat zmieni swoją siedzibę. W połowie grudnia starosta Andrzej Ochlak poinformował, że opłata za czynsz WTZ względem Urzędu Miasta będzie pokrywana z budżetu nowomiejskiego Starostwa Powiatowego. Problem się rozwiązał, a siedziba warsztatu się nie zmieniła.
*Koronawirus zagościł w kolejnych placówkach oświatowych — w podstawówkach w Kurzętniku i Tylicach oraz w Przedszkolu Miejskim.
*Rolnicy blokowali krajową 15 w Nowym Mieście. W ten sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec kontrowersyjnej ustawy “Piątka dla zwierząt”.
*Dokładnie 13 października 2020 roku “Gazeta Nowomiejska” obchodziła 25. urodziny.
*W Warszawie, w wieku 74 lat, zmarł Stanisław Grabowski, poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta, autor ok. 60 książek. Pochodził z Nowego Miasta, które zawsze było jego miłością. Poświęcił mu kilka książek i tomików poezji.
*Koronawirus pojawił się w szpitalu w Nowym Mieście. Zostały wstrzymane przyjęcia na oddział ginekologiczno – położniczy. Covid - 19 stwierdzono u osoby z personelu. Po kilkunastu dniach sytuacja wróciła do normy.
*Rolnicy, również z powiatu nowomiejskiego, znów protestowali przeciwko tzw. “piątce dla zwierząt”. Blokowali krajową piętnastkę. Spowalniali ruch, jeżdżąc ciągnikami.
*Janina Bukowska z Trzcina obchodziła 100. urodziny.
*Na kilka dni, w związku z sytuacją epidemiologiczną, zamknięte zostało ambulatorium w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście.
*Przez pięć dni, w związku ze stwierdzeniem zakażenia covid - 19 u dwóch pacjentów oddziału chirurgii ogólnej w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście, wstrzymano przyjęcia pacjentów na ten oddział.
*Również w Nowym Mieście odbyły się protesty, głównie młodych ludzi, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, że możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie upośledzenie płodu jest niezgodna z konstytucją. Blokowano ulice, zapalano znicze przy siedzibie PiS, skandowano przed kościołem. W ten sposób wyrażano sprzeciw wobec orzeczenia TK.


*Oddano do użytku nowy most w centrum Kurzętnika.

LISTOPAD
*Takich uroczystości Wszystkich Świętych nie pamiętali najstarsi mieszkańcy Nowego Miasta, powiatu nowomiejskiego i całej Polski. Decyzją rządu 31 października oraz 1 i 2 listopada pozamykane zostały cmentarze i nie można było odwiedzić grobów bliskich. Miało to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa.
*Nastolatkowie podpalili elementy placów zabaw przy ul. Piastowskiej oraz przy ul. Tysiąclecia w Nowym Mieście. Policja. Przy pomocy monitoringu, ustaliła sprawców. Zajął się nimi Sąd dla Nieletnich.
*Wciąż wzrastała liczba osób zakażonych covid - 19 w powiecie nowomiejskim. Więcej też było osób przebywających na kwarantannie i w izolacji.
*Po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej koronawirusem wznowił działalność oddział chirurgii nowomiejskiego szpitala.
*W szpitalu w Nowym Mieście powtał tzw. odział covidowy dla osób, które gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem. Przygotowano 18 łóżek, w tym 3 respiratorowe. Oddział stworzono w skrzydle mieszczącym oddział chirurgiczny, który po zmianach ma tylko 14 łóżek.
*Ogień pojawił się w starym magazynie przy ul. 3 Maja i w opuszczonych szopkach przy ul. Działyńskich w Nowym Mieście. Po wcześniejszych pożarach na dwóch placach zabaw zastanawiano się, czy to działania seryjnego podpalacza.
*Na kilka dni, z powodu braków kadrowych wśród pediatrów (zakażenia koronawirusem, kwarantanna), zawieszona została działalność oddziału dziecięcego, wstrzymane były też porody, bo zamknięto “porodówkę”.
*Obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w związku z pandemią koronawirusa, były skromne. Jeżeli odbyły się w plenerze, to w małym gronie osób. Nieopodal kapliczki Trzy Dęby w lesie tylickim zakopano kapsułę czasu, a w niej podpisaną przez włodarzy miast i gmin Ziemi Lubawskiej Deklarację Wdzięczności Ojcom Niepodległości Ziemi Lubawskiej. Większość akademii, konkursów czy festiwali odbyło się on line.


*Masarnia z tradycjami “Dreszler” z Nowego Miasta otrzymała kolejną nagrodę do swojej galerii — Super Wiktoria. Status Ekskluzywnej Masarni Roku wręczono Krystianowi i Bartkowi Dreszlerom na Wielkiej Gali Nagród Wiktorii w Warszawie, którą organizuje “Fundacja WIP – Warto im pomóc”.
*Na przejściu dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej została śmiertelnie potrącona 77 – letnia nowomieszczanka. Kierowca był trzeźwy.
*Zakończono renowację tzw. Kuli Kopernika postawionej pół wieku temu na zboczu zamkowej góry w Kurzętniku.


GRUDZIEŃ
*Nowomiejscy harcerze mogą poszczycić się tradycjami liczącymi sto lat. Dokładnie 1 grudnia 1920 roku postała pierwsza drużyna harcerska - 14 Pomorska Drużyna Harcerzy im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Nowym Mieście nad Drwęcą. Z okazji wiekowego jubileuszu w Nowym Mieście zorganizowano wystawę archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek “100 – lecie harcerstwa na Ziemi Nowomiejskiej”. Odsłonięta została też tablica pamiątkowa na budynku nowomiejskiego Zespołu Szkół im. C. K. Norwida (w tym budynku, w ówczesnym progimnazjum, powstała pierwsza drużyna harcerska).


*Z jeziora Zwiniarz wyłowiono ciała dwóch 67 – latków. Było to małżeństwo lekarzy z Iławy, którzy spędzali weekend w swoim domku letniskowym nad jeziorem Zwiniarz. Laryngolog i pediatra byli cenionymi medykami, znanymi również mieszkańcom powiatu nowomiejskiego.
*Światło dzienne ujrzała koncepcja renowacji i zagospodarowania ruin zamku Kapituły Chełmińskiej w Kurzętniku. Samorząd gminy Kurzętnik będzie poszukiwał środków na jej realizację. Chodzi o nadanie zamkowym ruinom funkcji turystycznej i udostępnienie tego miejsca mieszkańcom.
*Do wieczności odeszła Renata Nowaczyk – mieszkanka Kurzętnika aktywna społecznie i zawsze skora do pomocy. Odpowiadała za niektóre rekwizyty i stroje w Misterium Męki Pańskiej, grała jedną z niewiast jerozolimskich. Pracowała też w zarządzie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kurzętnik. Miała 71 lat.
*Trwały prace konserwatorsko – rekonstrukcyjne malowideł stropu w modernizowanej budowli Kina “Harmonia” w Nowym Mieście. Zabytkowe zdobienia będą perełką w wyremontowanym obiekcie, w którym ma powstać Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury.


*Szpital w Nowym Mieście znalazł się na liście placówek, które na etapie “zero” przeprowadzi szczepienia na covid – 19. Najpierw zaszczepiony zostanie personel szpitala, potem pracownicy aptek i przychodni.
*Gazetowy plebiscyt Świąteczny Brzdąc powiatu nowomiejskiego wygrała 10 – miesięczna Aleksandra Urbańska z Nowego Miasta.
*Karol Olszewski, wokalista nowomiejskiego zespołu Reggaeside wygrał odcinek telewizyjnego programu “Szansa na sukces”. Walczył o udział w festiwalu “Debiuty” w Opolu, ale się nie udało.
*Kolejny raz zorganizowany został protest rolników, którzy zebrali się przy krajowej “piętnastce” w Bratianie. Hasłem przewodnim była opłacalność produkcji. W zgromadzeniu brali udział nowomiejscy rolnicy oraz z ościennych powiatów.
*Ognisko ptasiej grupy stwierdzono w gospodarstwie w Świniarcu, które hoduje indyki.
*Z powodu koronawirusa na pewien czas zamknięty został oddział wewnętrzny nowomiejskiego szpitala.
*W Polsce ruszył program masowych szczepień na covid – 19. Szpital w Nowym Mieście znalazł się na liście “szpitali węzłowych” wśród 29 placówek w województwie warmińsko – mazurskim. Na etapie "zero" przeprowadzi szczepienia na koronawirusa. Najpierw zaszczepiony zostanie personel szpitala, potem tenże personel szczepił będzie pracowników z innych jednostek, przychodni i aptek. Szczepienie medyków oraz pracowników administracyjno - technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Miejmy nadzieję, że (jak zapewnia rząd) szczepienia to początek końca walki z pandemią i pomogą one nam wrócić do normalnego życia.
Grażyna Jonowska



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5