Straż Miejska do likwidacji po ponad dwudziestu latach

2020-12-31 13:48:23 (ost. akt: 2020-12-31 13:58:41)
Strażnicy miejscy wraz z funkcjonariuszami Straży Rybackiej w poszukiwaniu nielegalnych odpływów kanalizy do Drwęcy

Strażnicy miejscy wraz z funkcjonariuszami Straży Rybackiej w poszukiwaniu nielegalnych odpływów kanalizy do Drwęcy

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim, radni opowiedzieli się za likwidacją Straży Miejskiej. Jednostka funkcjonowała na terenie gminy miejskiej od 23 lat.
Przypomnijmy, że Straż Miejska utworzona została jako samorządowa, umundurowana formacja umiejscowiona w strukturze organizacyjnej Urzędu Miejskiego. Mundurowi byli więc pracownikami urzędu. Obsadę Straży Miejskiej stanowili Piotr Wysocki (który pełnił w ostatnich latach funkcję komendanta) i dwóch starszych inspektorów — Jacek Chełkowski oraz Piotr Przybylski. Trzeba wspomnieć, że wcześniej wieloletnim komendantem miejskich mundurowych był nieżyjący Henryk Kreński. 

Jakie argumenty przemawiały za likwidacją miejskiej formacji? Według Józefa Blanka, burmistrza miasta, na przestrzeni ostatnich lat funkcjonowania Straży Miejskiej nastąpiło wiele zmian, które znacznie uszczupliły i ograniczyły zakres działań tej służby publicznej w Nowym Mieście.

Stan etatowy Straży Miejskiej nie pozwala na pełną realizację ustawowych zadań straży gminnych, a dotychczasowe koszty związane z funkcjonowaniem straży miejskiej są znacznym obciążeniem dla budżetu miasta. Należy także zwrócić uwagę na to, że zadania Straży Miejskiej dotyczące utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego pokrywają się w zasadzie z zadaniami Policji. Uchwała niesie za sobą skutki finansowe w postaci zmniejszenia wydatków związanych z obsługą i utrzymaniem Straży Miejskiej — uważa Józef Blank, burmistrz miasta.

Podczas sesji Rady Miejskiej 9 radnych było za likwidacją Straży Miejskiej, 2 osoby były przeciwne, a 3 wstrzymały się od głosu. Jednostka nie będzie więc funkcjonowała od nowego roku. ulKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. podziękowania?! #3032738 | 5.173.*.* 3 sty 2021 11:56

    Mam nadzieję, że pp. Piotr, Jacek i Piotr otrzymają stanowiska administracyjne w pełni ich satysfakcjonujące, a adekwatne do ich wiedzy, umiejętności i pracowitości. Szkoda, że ich wiek nie pozwala na przejście do służby mundurowej w tut. jednostce Policji. Może ktoś powie: przebranżowić się! To nie jest takie proste!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5