Puste cmentarze, łańcuchy i kłódki na bramach — to obraz tegorocznego dnia Wszystkich Świętych

2020-11-01 01:56:11 (ost. akt: 2020-11-01 02:01:31)
Nocna migawka z nowomiejskiej nekropolii

Nocna migawka z nowomiejskiej nekropolii

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Takich uroczystości Wszystkich Świętych nie pamiętają najstarsi mieszkańcy powiatu nowomiejskiego i nie tylko. Pozamykane cmentarze, kłódki na bramach i „zero” ludzi.
W piątek, po komunikacie o zamknięciu cmentarzy, kto żyw ruszył, aby zdążyć położyć wiązankę, wianek i zapalić znicze na grobach bliskich. Obserwowaliśmy prawdziwy najazd na nasze nekropolie. Wokół cmentarzy tworzyły się korki, a parkingi zapchane były autami.

Wszyscy czujemy się „poszkodowani duchowo”, bo tradycyjnie nie możemy pójść na groby bliskich i w atmosferze zadumy nad przemijaniem, celebrować w spokoju dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
Wielce rozgoryczeni są z kolei są sprzedawcy wianków, stroików, chryzantem i zniczy, którzy mieli tylko kilka godzin na ewentualną sprzedaż towaru i pogodzenie się z gorzką decyzją premiera. Dla nich to niewątpliwie wielki dramat.

Wiele osób w sobotę pojawiało się w okolicach cmentarzy, by osobiście przekonać się, czy nie ma możliwości dostania się do grobów bliskich. Były to głównie osoby, które przyjechały z daleka. Niestety, czekała ich przykra niespodzianka i łańcuch oraz kłódki na cmentarnych bramach. ul

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nowomieszczanka #2999754 | 77.87.*.* 2 lis 2020 10:36

    I komu możemy za tę decyzję podziękować,pytam się???A jutro jak już otworzą i wszyscy pójdziemy to zagrożenia nie będzie??

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5