Jak będą wyglądały obchody Wszystkich Świętych 1 listopada?

2020-10-15 09:08:22 (ost. akt: 2020-10-15 11:53:19)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna i trudno cokolwiek przewidzieć.
Każdy dzień przynosi nowe informacje, obostrzenia, rodzą się watpliwości.
Przed nami 1 listopada, dzień w którym spotykaliśmy się przy grobach bliskich. Często jedyna okazja w roku, gdy rodzina miała okazję zobaczyć się w większym gronie.
"Od zawsze" w tym czasie na cmentarzach był tłok, ludzie podróżowali, aby chociaż przez chwilę stanąć nad grobem zmarłej osoby, zapalić znicz.

Jak to będzie wyglądało w tym roku?

O rezygnację z masowego odwiedzania grobów 1 listopada zaapelował Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.
"Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to wy odwiedzali groby bliskich, a nie wasze groby były odwiedzane" – zaapelował prezes.(PAP)

O tym, czy kuria diecezji toruńskiej wydała rekomendacje dla proboszczów ws 1 listopada, zapytaliśmy rzecznika diecezji toruńskiej, ks. Pawła Borowskiego.

W sprawie obchodów uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada) nie wystosowano jeszcze żadnego komunikatu. Obserwujemy na bieżąco sytuację związaną z pandemią. Sytuacja ta jest niezwykle dynamiczna, dlatego zachęcamy
wiernych, by w trosce o dobro swoich bliźnich i własne zachowali
szczególną ostrożność i przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

ks. Paweł Borowski:

Dziś, 15 października, w powiecie nowomiejskim jest siedem kolejnych zakażeń. W całej Polsce - 8099. To ogromna liczba, kolejny "rekord" zakażeń dobowych. W tej sytuacji decyzje w sprawie obchodów 1 listopada będą z pewnością podejmowane w ostatniej chwili.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5