Warsztat to dla uczestników cały świat...
2020-10-04 12:00:00(ost. akt: 2020-10-05 07:41:19)
Od 24 lat w Nowym Mieście przy ulicy Grunwaldzkiej funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej. To miejsce dla niepełnosprawnych, którzy mają szansę na rozwój, aktywizację i terapię. Dzięki temu osoby te nie są wykluczone społecznie.
Na przestrzeni lat przyzwyczailiśmy się, że w Nowym Mieście jest miejsce dla niepełnosprawnych dorosłych. Widywaliśmy ich na zawodach sportowych, kupowaliśmy ich rękodzieło podczas jarmarków na rynku. Przez lata mieli swoje miejsce w lokalnej społeczności. Mniej zastanawialiśmy się nad ważnością WTZ dla samych podopiecznych. Jednak dziś, gdy warsztat może zniknąć z miasta, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak ważne jest to miejsce dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Trudno sobie przecież wyobrazić życie z balastem ograniczeń, które już na starcie wykluczają z pełnego korzystania z tego, co daje nam współczesny świat. Dlatego powstają organizacje, które potrafią stworzyć świat, aby słabsi czuli się w nim dobrze i bezpiecznie.
W Nowym Mieście 24 lata temu powstał Warsztat Terapii Zajęciowej. Zajął lokal miejski, płacąc za dzierżawę symboliczną złotówkę. Wśród uczestników zajęć byli i są niepełnosprawni mieszkańcy z terenu całego powiatu nowomiejskiego. Przez te 24 lata Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, w którego statucie zawiera się WTZ, dbało o budynek, inwestując ponad 330 tysięcy złotych w bieżące remonty czy adaptację pomieszczeń.
W listopadzie 2019 roku Zarząd Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymał pismo od Józefa Blanka, burmistrza Nowego Miasta z informacją o nieprzedłużeniu umowy najmu lokalu, w którym znajduje się WTZ. Burmistrz decyzję uzasadniał potrzebą zabezpieczenia bazy lokalowej dla organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz organizacji samorządowych z terenu gminy miejskiej Nowe Miasto, szczególnie w kontekście realizacji polityki senioralnej w mieście. W tym samym piśmie burmistrz Blank informuje TPD, że przeprowadził wstępne rozmowy z włodarzami ościennych gmin oraz starostą powiatu nowomiejskiego, podczas których wstępną deklaracje wynajmu pomieszczeń dla TPD złożył wójt gminy Kurzętnik i wójt gminy Biskupiec.
W styczniu 2020 roku Edyta Arentowicz, prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Renata Grzegorczyk, wiceprezes TPD, wystosowały pisma do Arkadiusza Dobka — wójta gminy Biskupiec, Andrzeja Ochlaka — starosty powiatu nowomiejskiego i Wojciecha Dereszewskiego — wójta gminy Kurzętnik z zapytaniem, czy wyżej wymienieni dysponują pomieszczeniami, które TPD mogłoby wynająć na potrzeby dalszej działalności stowarzyszenia w zakresie prowadzenia WTZ. Wszyscy wymienieni włodarze przysłali odpowiedź zwrotną, w której informują, że takich lokali nie posiadają. O tym fakcie w lutym 2020 roku TPD poinformowało na piśmie burmistrza Nowego Miasta, równocześnie prosząc o przedłużenie najmu lokalu przy ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście i podkreślając, że WTZ od 23 lat ma pełną listę uczestników w liczbie 46 osób niepełnosprawnych i stabilne finansowanie.
W czerwcu 2020 roku TPD wystąpiło do burmistrza Józefa Blanka z prośbą o podanie informacji na temat dalszego wynajmu pomieszczeń. W odpowiedzi gospodarz miasta poinformował, że dalszy wynajem będzie możliwy, jednak wiąże się to ze zmianą wysokości czynszu. Dodał także, że w maju 2020 roku, Rada Miejska podjęła uchwałę regulującą wysokość stawek czynszu dla lokali użytkowych. Zgodnie z decyzją rady, opłata za metr kwadratowy nie może być niższa niż 16 złotych. W przypadku lokalu przy ulicy Grunwaldzkiej 35 (czyli siedziby WTZ) wysokość czynszu wyniesie 8.848 złotych netto miesięcznie plus 2.035,04 podatku. TPD może liczyć na ulgę procentową, adekwatną do ilości uczestników WTZ z terenu gminy miejskiej Nowe Miasto. W związku z tym, że na 46 członków tylko 12 osób pochodzi z terenu Nowego Miasta, zasadnym wydaje się prośba do pozostałych samorządów i współfinansowanie zgodne z ilością uczestników z terenów gmin powiatu nowomiejskiego. Taka prośba została skierowana do wójtów gmin Kurzętnik, Biskupiec, Nowe Miasto i Grodziczno.
W odpowiedzi dowiadujemy się, że gmina Kurzętnik „w miarę swoich możliwości, weźmie pod uwagę wniosek przy planowaniu budżetu na 2021 rok”. Tomasz Waruszewski z gminy Nowe Miasto proponuje spotkanie w celu wypracowania wspólnego stanowiska w zakresie wsparcia WTZ przez wszystkie samorządy, których mieszkańcy są uczestnikami. Gmina Grodziczno proponuje, aby TPD złożyło wniosek o wsparcie do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec w rozmowie telefonicznej zaproponował zaś udostępnienie lokalu w Krotoszynach na działalność WTZ.
Na ten moment zaplanowane jest spotkanie wszystkich zainteresowanych, które odbędzie się w piątek, 2 października, w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Czy samorządy powiatu nowomiejskiego wezmą na swoje budżety współodpowiedzialność za finansowe wsparcie działalności WTZ? Warto podkreślić, że w rozłożeniu na udział kwotowy, środki nie są niebotycznie wysokie. Patrząc na całość czynszu, jaki WTZ od 1 marca 2021 roku miałby płacić, czyli 10.883,04 złotych miesięcznie, to ogromne obciążenie dla organizacji, która jest stowarzyszeniem działającym o zasadę non-profit, nie prowadzi działalności gospodarczej ani żadnej innej celem osiągnięcia zysku.
Koszt najmu w przeliczeniu na jednego uczestnika wyniesie 236,59 złotych miesięcznie. Z gminy Grodziczno do WTZ uczęszczają 2 osoby, z gminy Biskupiec 8 osób, z gminy Nowe Miasto 9 osób i z gminy Kurzętnik 15 osób. TPD liczy na przychylność samorządów powiatu nowomiejskiego.
O wysokiej empatii względem osób niepełnosprawnych świadczą reakcje lokalnej społeczności. Przez lata WTZ mógł liczyć na przedsiębiorców, jak również zwykłych mieszkańców, którzy aktywnie włączali się w pomoc słabszym, współorganizację imprez czy jakiekolwiek inicjatywy na rzecz niepełnosprawnych.
— My chcemy tylko ich dobra. Zbyt wysoki czynsz spowoduje, że nie będziemy w stanie prowadzić zajęć terapeutycznych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, gdyż po prostu zabraknie nam środków — mówi Karina Leliwa, szefowa placówki. — Patrząc na nasze finanse, wysoki czynsz uderzy bezpośrednio w osoby niepełnosprawne — dodaje.
Na temat powyżej przedstawionej sytuacji wypowiedział się Józef Blank, burmistrz miasta. „Nieporozumieniem i wprowadzaniem opinii społecznej w błąd jest sugestia, że intencją burmistrza jest likwidacja Warsztatu Terapii Zajęciowej, co świadczy o ignorancji autorów takich sugestii. Nadmieniam, że burmistrz nie ma takich uprawnień, co ma i tak niewielkie znaczenie, bowiem działaniom burmistrza intencje takie nigdy nie przyświecały i nie przyświecają. Zainteresowanym "losem" WTZ wiadomym powinno być, że zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej organizatorem WTZ jest PFRON i samorząd powiatowy. W związku z tym głównym zainteresowanym "losem" WTZ powinien być zarząd stowarzyszenia TPD i dyrektor WTZ. Nie oznacza to, że działalność warsztatu jest obojętna burmistrzowi i samorządowi Nowego Miasta, o czym świadczą chociażby dotychczasowe warunki najmu budynku na użytek warsztatu, w których tylko czwarta część to mieszkańcy miasta. Nadmienię też, że organizatorem najbliższego spotkania w sprawie ustalenia warunków korzystania z nieruchomości miasta przez WTZ jest burmistrz miasta w porozumieniu z przedstawicielami rodziców uczestników WTZ, niejako wyręczając osoby do tego zobowiązane, a które takich działań nie podjęły”.
W miniony piatek odbyło się spotkanie zamknięte ws przyszłości WTZ.
W dniu 2 października 2020 r. odbyło się spotkanie z udziałem Starosty Nowomiejskiego, wójtów gmin: Kurzętnika, Nowego Miasta Lubawskiego, Biskupca, Grodziczna, Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego, przewodniczącego Rady Powiatu i radnych miasta, przedstawicieli rodziców, uczestników WTZ oraz władz TPD i kierownika WTZ.
Burmistrz Miasta przedstawił dotychczasowe warunki, na jakich WTZ użytkuje nieruchomość przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim, w tym chronologię inicjatyw Burmistrza w zakresie warunków kontynuacji użytkowania tej nieruchomości. Wójtowie gmin i Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego przedstawili ewentualne możliwości, w tym prawne, partycypacji w kosztach funkcjonowania WTZ, łącznie z propozycją udostepnienia WTZ nieruchomości na terenie gminy Biskupiec, której niezaakceptował przedstawiciel rodziców uczestników WTZ. Uczestnicy spotkania zgodni byli co do woli kontynuacji funkcjonowania WTZ, jednak warunki tej kontynuacji powinny zostać uzgodnione podczas kolejnych bezpośrednich spotkań, zaineresowanych stron, przede wszystkim z udziałem Starosty Nowomiejskiego i PFRON na których władze zarządu TPD, jak i kierownictwa WTZ winny przedstawić swoje propozycje w tym zakresie.
Rozmowy w sprawie warunków korzystania przez WTZ z nieruchomości miasta będą kontynuowane. Do tematu wrócimy.
Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl