Nie stosowali się do zasad kwarantanny domowej i muszą zapłacić karę

2020-05-17 10:29:50 (ost. akt: 2020-05-17 10:35:54)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kara grzywny – taki wyrok na wniosek nowomiejskich policjantów zapadł w sądzie, a usłyszeli go mężczyźni w wieku 20, 46 i 50 lat. Mieszkańcy naszego powiatu nie stosowali się do zasad odbywania kwarantanny domowej.
Wszyscy od dwóch miesięcy znajdujemy się w trudnej sytuacji, z którą wiążą też niestety pewne nowe nakazy czy ograniczenia. Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, zostały podjęte specjalne kroki. Policjanci codziennie sprawdzają czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do zasad kwarantanny oraz wydawanych zaleceń. Jednak zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

Właśnie za niestosowanie się do nakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi pewien mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego oraz dwóch mieszkańców gminy Grodziczno usłyszeli sądowe wyroki.

Pierwszy z mężczyzn po tym jak wrócił z zagranicy będąc zarazem osobą podejrzaną o nosicielstwo koronawirusa nie przestrzegał nakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorób zakaźnych opuszczając miejsce zamieszkania czym naruszył zakaz odbycia obowiązkowej kwarantanny domowej.
W związku z powyższym po przeprowadzeniu postępowania sądowego 50 - latek usłyszał wyrok kary grzywny w wysokości 3000 zł.

Dwaj pozostali mężczyźni w wieku 20 i 46 lat mieszkający na terenie gminy Grodziczno także będąc podejrzanymi o nosicielstwo koronawirusa nie stosowali się do zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i również opuszczali miejsce domowej kwarantanny. W ich przypadkach także zapadł sądowy wyrok. 20 - latek będzie musiał zapłacić karę grzywny w wysokości 3000 zł, natomiast 46-latek w wysokości 4000 zł.

 
Przypominamy!
Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie korona wirusem a także te, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego kraju. Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw.
Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

 
Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

KPP Nowe Miasto

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mery #2922819 | 85.202.*.* 19 maj 2020 10:30

    Odwoływać choćby i do sądów UE ,uchylą te pisowskie kary wprowadzone bez ustawy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. kocyk #2922087 | 109.196.*.* 17 maj 2020 19:20

    I prawidłowo! Zakaz to zakaz

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5