Zdalne nauczanie w gminie Nowe Miasto

2020-04-16 11:17:10(ost. akt: 2020-04-16 11:55:00)

Autor zdjęcia: gmina NML

W obecnej, epidemicznej sytuacji, szkoły oraz samorządy musiały podjąć wyzwanie zorganizowania zajęć edukacyjnych dla uczniów poza dotychczasowym miejscem prowadzenia lekcji. To trudne, ale w chwili obecnej, konieczne.
Zdalne nauczanie bez wątpienia, wymaga komputera z dostępem do Internetu. Zamknięcie szkół uwydatniło problem z dostępnością wszystkich uczniów do sprzętu komputerowego. Gmina Nowe Miasto Lubawskie udostępniła swoim uczniom laptopy  i tablety będące na wyposażeniu placówek oświatowych. Każdy, kto zgłosił w swojej szkole brak niezbędnego sprzętu, mógł go bez problemu wypożyczyć.
- Pomoc ta była możliwa, ponieważ od kilku lat nasza Gmina przystępuje do wielu projektów edukacyjnych, m.in. współfinansowanych przez Unię Europejską. Dzięki nim szkoły wzbogaciły się o pomoce dydaktyczne, które urozmaicają sposób prowadzenia zajęć i sprawiają, że nauka staje się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza - mówi wójt gminy Nowe Miasto Tomasz Waruszewski - Tylko w ramach projektu "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w Gminie Nowe Miasto Lubawskie"  zakupiono  komputery, tablety, tablice interaktywne, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, projektory, plansze, programy edukacyjne, karty pracy, modele itp.  Nie spoczywamy na laurach, nadal poszukujemy nowych możliwości, nowych projektów, pozwalających na podniesienie jakości oferty edukacyjnej, dzięki której nasi uczniowie wiedzą i umiejętnościami nie będą odbiegać nie tylko od swoich kolegów z większych miast ale i ośrodków europejskich.

Wszyscy nauczyciele, rodzice i uczniowie, wspólnym wysiłkiem, starają się realizować podstawę programową. Nauczyciele mają do tego stosowne narzędzia, a jak słusznie zauważył dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwiździnach - Pozytywnym aspektem nauczania zdalnego są rosnące kompetencje uczniów w zakresie komunikacji oraz wyraźnie widoczny wzrost  poziomu ich samodzielności i zaradności w przyswajaniu treści programowych.

Korzystając z technologii informacyjnej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Skarlinie zorganizował posiedzenie rady pedagogicznej. Jak widać wszystko jest możliwe, wystarczą chęci i zrozumienie sytuacji, która dla wszystkich jest ogromnie trudna.
W ocenie dyrektorów, zdalna nauka w naszej gminie przebiega sprawnie.

- Oczywiście na początku występowały pewne problemy, związane one były jednak głównie z zaznajomieniem się z programami i aplikacjami służącymi do komunikacji - podkreśla włodarz gminy Nowe Miasto - Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są to wyjątkowe okoliczności, dlatego też wykładowcy do swoich zadań podchodzą z powagą ale i stosowną rozwagą – nie przeciążają uczniów nadmiarem materiałów, o czym było głośno w różnych mediach. 
Każdego dnia uczymy się na nowo funkcjonować w świecie i realizować swoje obowiązki. Towarzyszący lęk o zdrowie, izolacja która przytłacza z pewnością rodzą szereg frustracji, jednak jest to etap przejściowy i musimy wierzyć, że wyjdziemy z niego zwycięsko.
- Sytuacja, w której się obecnie znaleźliśmy zaskoczyła nie tylko samorządy, dyrektorów i nauczycieli, ale również uczniów i rodziców. Na obecną chwilę trudno prognozować, jak długo przyjdzie nam funkcjonować w tych nowych warunkach. Wszyscy podejmują starania, aby nasze życie nadal wyglądało w miarę normalnie. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż mimo dostępu do technologii umożliwiających kontakt z otoczeniem bez wychodzenia z domu, tak naprawdę żaden wirtualny świat nie jest w stanie zastąpić kontaktu face to face z rówieśnikami - podsumowuje Tomasz Waruszewski.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B