Donos na księdza za wizytę z posługą sakramentalną u chorego

2020-04-05 11:41:54(ost. akt: 2020-04-05 22:18:54)

Autor zdjęcia: Aleteia/parafia Mroczno

Kapłaństwo to służba, troska o duchowość ludzi. Często potrzebna bardziej niż cokolwiek innego. Dla osoby starszej, chorej, samotnej, wierzącej to lekarstwo, którego ksiądz odmówić nie może.
W związku z nowymi ograniczeniami, także kościół musiał się dostosować. Msze przeniosły się do Internetu, a zbliżające się święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż do tej pory.

Jednak chorzy w domach wyczekują wizyty swojego kapłana. I do takich wizyt doszło na terenie parafii w Mrocznie. Proboszcz tamtejszej parafii ks. kanonik Sławomir Zedlewski, udał się z posługą sakramentalną do chorych.

- Zgodnie z zaleceniami biskupa, najpierw zapytałem moich chorych parafian czy potrzebują mojej wizyty. Poinformowałem, że w razie wyrażenia woli, zachowane będą wszelkie środki ostrożności. Dobro i bezpieczeństwo moich parafian jest sprawą nadrzędną - informuje proboszcz z Mroczna - Potrzeba spotkania i wsparcia duchowego była bardzo potrzebna, więc udałem się do chorych.

Jak informuje na stronie internetowej parafii, wizyta ta została zgłoszona na policję.

Moi Drodzy!
Zgodnie z Zaleceniami duszpasterskimi w czasie epidemii , posługa chorych jest priorytetowym zadaniem duchownych, podobnie jak z miłością i oddaniem służy im personel medyczny. Tym bardziej w trudnych czasach należy zatroszczyć się o udzielanie sakramentów chorym. Posługę wobec chorych zawsze sprawuję z zachowaniem zasad sanitarnych.
Chciałbym Was poinformować, iż dzisiaj miałem wizytę funkcjonariuszy Policji, którzy poinformowali mnie, że „życzliwy” Parafianin poinformował Policję, że ksiądz z Mroczna jeździ po chorych w czasie epidemii.
Otóż informuję, owego „życzliwego „ Parafianina, że po chorych będę jeździł jeszcze jutro i w sobotę i zawsze, kiedy będzie tego wymagała konieczność duszpasterska. Równocześnie informuję, iż w żaden sposób nie przekroczyłem obowiązującego prawa i zasad sanitarnych.
Ot, takich mamy też Parafian w Mrocznie!!!

ks. kanonik Sławomir Zedlewski:

Biskup Diecezji Toruńskiej Wiesław Śmigiel wydał dekret związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W jednym z punktów zawarte są informacje na temat m.in. posługi sakramentalnej.

W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Wszystkie grupy społeczne, w ramach wykonywania swoich obowiązków, mają stosować się do zaleceń i obostrzeń. To samo dotyczy księży. W tej sytuacji stanowisko proboszcza jest jasne i zgodne z zasadami jakie ustalił biskup diecezji oraz zgodne ze wszelkimi zaleceniami jakie aktualnie obowiązują.

red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (4-5 kwietnia) wydaniu m.in.

Anna Dziewit-Meller i Marcin MellerW zasadzie to spieramy się o wszystko
Gdzieś na pograniczu, daleko od Warszawy jest nasz dom — mówią Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, których połączyła pasja do książek. Nam opowiadają o ucieczce od miasta, felietonach pisanych na łące i przy biurku w sypialni.

Atelier FryzjerskieCzy branża beauty przetrwa kryzys?
Atelier Fryzjerskie Marty Babij cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród elblążanek. Jego właścicielka i fryzjerka z ponad 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak salon i jego pracownicy radzą sobie w czasie pandemii.

Koronawirus bije w kobietę!
Co ta zaraza z nami od kilku już miesięcy wyrabia — to przechodzi ludzkie pojęcie… Zabija ludzi, zmusza do pozostawania w domu, nadwyręża budżety firm i państw… Ale ten wirus to zjawisko, które czasem przewartościowuje, a czasem obnaża problemy społeczne…

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ada #2900813 | 79.185.*.* 5 kwi 2020 21:17

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A jak myślicie dlaczego jest pandemia to kara za nasze grzechy postępowanie cofnięcie się w czasie zawsze przed przestrogą idzie coś jeszcze bardziej strasznego.Więc Módlmy Się.Amen

 2. To-masz #2900802 | 83.9.*.* 5 kwi 2020 20:49

  Ogólnie rzecz biorąc to nie rozumiem jednej rzeczy, w całej Polsce ograniczona jest możliwość przemieszczania się do minimum, a tutaj ksiądz podróżuje i odwiedza parafian, a czy to nie własnie z tego względu ogranicza się jak tylko się da kontakty, a msze święte właśnie z tego powodu pokazuje w tv czy internecie, większość broni tu Księdza. Raczej proponowałbym zastanowić się nad tym czy prawa kościelne przytoczone w artykule stoją wyżej nad prawem Państwowym, i czy aby nie naruszają w jakikolwiek sposób zasad ogólnokrajowej kwarantanny, chociażby odstęp 2 m w przestrzeni publicznej, czy też ograniczeń przemieszczania się. w jakimś celu to wszystko ustalono ;) a w tym przypadku prawo traktuje wszystkich równo ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. emmm #2900796 | 37.47.*.* 5 kwi 2020 20:40

  W Kętrzynie też chodził w pierwszy piątek ze św, Jerzego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 4. pleban #2900759 | 83.6.*.* 5 kwi 2020 19:41

  Zrobił to nie " życzliwy parafianin", tylko ktoś zaniepokojony o swoje zdrowie i zdrowie seniorów. Amen

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 5. uye #2900701 | 89.228.*.* 5 kwi 2020 17:49

  Życzę Kapłanom dużo siły, odwagi ...wykonujcie swoją pracę zgodnie z przykazaniami bożymi...nie opuszczajcie wiernych, potrzebujemy siebie nawzajem

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5