Dziś w Nowym Mieście będą pobierane wymazy do testów na koronawirusa

2020-04-01 09:05:04(ost. akt: 2020-04-01 16:49:16)
Dzisiejsza (1 kwietnia) akcja pobierania próbek odbywa się na parkingu Starostwa Powiatowego

Dzisiejsza (1 kwietnia) akcja pobierania próbek odbywa się na parkingu Starostwa Powiatowego

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Kilka dni temu terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19. Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych w tym obszarze była 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Jej żołnierze przeszli szkolenie w olsztyńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
W ostatnią sobotę, 28 marca br., w Nowym Mieście Lubawskim żołnierze 4WMBOT, współdziałając ze strażakami, zorganizowali stacjonarny punkt pobierania wymazów. Wystawienie osobnego namiotu, poza terenem szpitala pozwoliło zminimalizować kontakty między ludźmi, ograniczyć transmisję wirusa, a przede wszystkim odciążyć powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. W ciągu całego dnia pobrano 69 wymazów. Kolejna akcja na terenie Nowego Miasta Lubawskiego będzie miała miejsce 1 kwietnia br. Od początku działań na terenie Warmii i Mazur żołnierze - ochotnicy pobrali niemal 200 wymazów.

- Pobieranie wymazów nie jest skomplikowane, ale liczy się precyzja - mówi Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. - Żołnierze pobierają wymazy zachowując środki szczególnej ostrożności. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno-epidemiologicznej, która je bada i przekazuje wynik osobie badanej.

Kolejna akcja w systemie stacjonarnym na terenie Nowego Miasta Lubawskiego zostanie zorganizowana w środę, 1 kwietnia. W najbliższych dniach poznamy wyniki testów.1 kwietnia, w środę, rzecznik Krzysztof Guzek z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, poinformował, że 59 osoba zakażona koronawirusem w województwie to młoda kobieta z powiatu nowomiejskiego, z transmisji lokalnej, hospitalizowana. Oznacza to, że w tej chwili mamy 16 osób chorych w powiecie nowomiejskim.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (1 kwietnia) wydaniu m.in.

Trzymaj dystans i zostań w domu
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii. Od dziś obowiązują ograniczenia liczby osób w sklepach, godziny tylko dla seniorów, ograniczenia w poruszaniu, zostają zamknięte parki, a w pracy trzeba będzie trzymać dystans.

Termy Warmińskie Z tarczą czy na tarczy?
O ile kolejne restrykcje, które wprowadza rząd w związku z pandemią, mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, tak tarcza antykryzysowa nie ochroni firm i ludzi. To opinia wielu przedsiębiorców, którym widmo bankructwa zagląda w oczy.

Przeżył sto lat i z uśmiechem czeka na kolejne urodziny
Gdy pan Józef Januszkiewicz przyszedł na świat, było po I wojnie światowej. Ludzie żyli jeszcze w strachu i biedzie. Kiedy wchodził w dorosłe życie, wybuchła druga wojna. Jego długie życie miało blaski i cienie. Tak w skrócie wygląda historia stulatka z Jedwabna.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Seba #2898108 | 94.254.*.* 1 kwi 2020 19:19

  Tak robili wymazy, że najważniejsi są pracujący w urzędach i strażacy a po nich normalna osoby które są na dnie społeczeństwa. Tak ludzi traktują bo mają mniejszą rangę społeczną. Człowiek od tygodnia na kwarantanie a biorą tych co nje dawno. Dla nich liczą się tylko ci którzy mają wyższą rangę społeczną. A jak kogoś to boli to ma problem bo prawda zawsze boli

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #2897756 | 213.216.*.* 1 kwi 2020 11:31

  Wczoraj Morawiecki z Szumowskim zwiększyli stopień histerii. 61% uznało to za sensowne ale 80% chce przełożenia wyborów. Tylko głupi nie wiedział, że nie można jednocześnie straszyć ludzi i pędzić ich do wyborów. Jeśli PiS o tym nie wie to ma przechlapane. Polityczne samobójstwo.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. asdf #2897732 | 88.156.*.* 1 kwi 2020 11:20

  Dlaczego nie robic wymazow wszystkim w miescie ? Moze zacznijmy chociaz od ludzi ktorzy maja staly kontakt z innymi ludzmi? Listonosze, kurierzy, ekspedientki, ksieza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. 1 kwietnia #2897717 | 176.97.*.* 1 kwi 2020 11:10

  tylko 1 kwietnia

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. tyt #2897703 | 213.184.*.* 1 kwi 2020 11:02

  młoda kobieta? naprawdę bardzo rzetelne informacje. Ale młoda lat 18? czy młoda lat 25? a może młoda lat 39? bo dla mnie lat 39 to też jeszcze młoda kobieta. No litości. Wszędzie tam rzetelne informacje, że aż się boje odkryć cał ą prawdę o tym koronawirusie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5