Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ws koronawirusa

2020-02-28 19:34:51 (ost. akt: 2020-02-28 19:49:26)

Autor zdjęcia: pixabay

W Starostwie Powiatowym, odbyło się, na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Ewy Pielak, pod przewodnictwem Starosty Nowomiejskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W całości zostało poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji naszego powiatu w związku z zagrożeniami wynikającymi z rozprzestrzeniania się, również na terenie Europy choroby zakaźnej ludzi - koronawirusa.
Pani Ewa Pielak poinformowała, że na chwilę obecną na terenie kraju żadnego przypadku nie stwierdzono.

Powiedziała, że w wyznaczonych miejscach w szpitalach z oddziałami zakaźnymi przebywa kilka osób, ale na razie u żadnej z nich nie stwierdzono tej choroby, natomiast podkreśliła, że jak co roku sporo osób choruje na grypę, której objawy są podobne. W związku z taką sytuacją ustalono, że przede wszystkim należy cały czas prowadzić akcję informacyjną dla społeczeństwa powiatu, jak postępować w przypadku podejrzenia tej choroby. W tym celu PPIS prześle niezbędne informacje do jednostek samorządu terytorialnego, aby zostały umieszczone na stronach internetowych urzędów. PPIS już wcześniej w kontaktach bezpośrednich z jednostkami służby zdrowia na terenie powiatu poinformował o wdrożonych w tym zakresie procedurach.

Takie informacje zostały również umieszczone na stronie Inspekcji Sanitarnej wraz z numerem telefonu – 606 932 190 dla osób podejrzewających u siebie koronawirusa, które pod żadnym pozorem nie powinni udawać się do miejscowego Szpitala lub lekarza rodzinnego.


W takiej sytuacji, jeżeli mogą sami, powinny udać się do Szpitala w Ostródzie własnym środkiem lokomocji lub poczekać na przyjazd specjalnej karetki.

Pani Ewa Pielak poinformowała również, że w przypadku podejrzeń choroby istotne są zabezpieczenia przed zakażeniem kropelkowym błon śluzowych człowieka. Ustalono, że PZZK będzie na bieżąco informowany o sytuacji i będzie podejmował działania w zależności od jej rozwoju, uwzględniając procedury wdrażane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz administrację rządową, która jest zgodnie z obowiązującymi przepisami głównym decydentem w tym zakresie, dysponując rezerwami państwa jak również odpowiednimi narzędziami prawnymi w zakresie działań związanych z ewentualną epidemią.

Na konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia podano, że obecnie w Polsce już 77 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa. Wg informacji podanych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, w polskich szpitalach przebywa ok. 50 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każda osoba powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swoim powiecie, jeśli była w krajach objętych zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 14 dni (Chiny, Korea Południowa, Północne Włochy, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Tajwan) i po powrocie zaobserwowała u siebie następujące objawy:
- wysoka gorączka,
- kaszel,
- duszności,
- ból mięśni,
- mocno pogorszone samopoczucie.

PSSE Nowe Miasto Lubawskie ul. Grunwaldzka 3 13-300 Nowe Miasto Lubawskie:
tel.: 606 932 190, 666 368 939

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/87705925_10156612762721097_5073785844771323904_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=8024bb&_nc_eui2=AeHSRnyIN7N7SpIIZRYHOpCZJCX3LeKLOJC-t0Rn0BUa9n-e0V1I7zM1wmz_71lVsa5HOdCLbZcSc7psP-FRT1hcwYxXAwt5UsJPq8WDqq_J7Q&_nc_ohc=ANmL-GHI9f0AX_-qgEs&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=22afc7786ee77dd0f1510ecdd6735372&oe=5EEF4B04

Badania na obecność koronawirusa prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie. W gotowości jest laboratorium w Olsztynie, a sześć kolejnych (w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu) będzie przygotowane na taką ewentualność.

Koronawirus. Jak uniknąć zagrożenia?
- unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
- bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
- unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
- ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
- przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Starostwo powiatowe/Sanepid/al
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5