To nie są zwykłe mury – makieta Kościoła w Nowym Mieście

2020-02-05 13:48:22(ost. akt: 2020-02-05 16:28:30)

Autor zdjęcia: Daniel Drumiński

Głębokie refleksje i spora dawka talentu, cierpliwości i manualnych zdolności. Przy takim połączeniu musi powstać coś niezwykłego. I powstało. Makieta nowomiejskiej bazyliki ze styropianu bez wątpienia jest wyjątkowa.
W niecałe 2 miesiące, z rąk Daniela Drumińskiego, kleryka ojców Pasjonistów, pochodzącego z Nowego Miasta, powstała makieta kościoła pw. św Tomasza w Nowym Mieście. 115 centymetrów długości , 77 centymetrów wysokości i 44 centymetry szerokości. Krótko mówiąc, nowomiejska bazylika w skali 1:60. Głównym budulcem był styropian, w makietę wklejone są 174 kamienie, wnętrze oświetla 5 żarówek LED, nie zabrakło także nagłośnienia!

Obrazek w tresci

To makieta murów kościoła. Budynku, który pokochałem i za którym tęsknię często bardziej niż za własnym domem. No bo nie w rodzinnym domu, a w murach tego kościoła otrzymałem godność i funkcję kapłańską, prorocką i królewską. I stałem się dzieckiem samego Boga – mówi Daniel Drumiński.

Patrząc na odtworzenie murów bazyliki widać dbałość o szczegóły. Całość robi wrażenie. Z pewnością podziwiamy autora za determinację i cierpliwość, bo bez tego, być może, makieta ta by nie powstała. To nie wytwór drukarki 3D a rąk człowieka przy użyciu zwyczajnych materiałów. Makieta to mury kościoła z detalami jakimi są kamienie, witraże, wszelkie gzymsy, wieżyczki. Wnętrze styropianowego kościoła jest oświetlone i słychać Tomaszowy dzwon.


Tworząc makietę równocześnie uczyłem się to robić. Ona ma swoje niedoskonałości, no i nie jest jeszcze wykończona, np. brakuje dachówek, dlatego, że skończył mi się na nią czas, ale w wakacje planuję ją dokończyć – opowiada Daniel.

To kwestie techniczne, efekt można zobaczyć póki co na filmie, którym autor podsumował swoją pracę. Ale ten film to coś więcej. Te mury to także coś więcej. Tym autor także się dzieli. Swoim świadectwem wiary, dzięki któremu to nie są po prostu mury.

Nie ma dla mnie na żadnej szerokości geograficznej Ziemi, miejsca ważniejszego i wspanialszego niż kościół pod wezwaniem świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim – mówi Daniel, i dodaje – Do niedawna jeszcze nie rozumiałem swoich motywacji do stworzenia tej makiety. Dziś wiem, że tęsknota za tym budynkiem musi być naturalną konsekwencją tych wydarzeń w moim życiu, które uważam za najważniejsze.

Z potrzeby serca, z wiary i tęsknoty powstała makieta kościoła w Nowym Mieście. Murów, które wypełnia świadectwo wiary Daniela Druminskiego. Murów które są śladem historii, miejscem religijnego kultu, wspomnień, łask, doświadczeń i osobistych świadectw wiary wielu osób.
Autor makiety, przedstawiając ją i dzieląc się równocześnie swoim świadectwem skłania do refleksji. Bo czy najpiękniejsze mury będą najlepszym domem, jeśli nie będzie w nich miłości?

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5