Jesień\zima - zwróć uwagę na bezdomnych!

2019-11-07 09:01:07 (ost. akt: 2019-11-07 09:02:54)

Autor zdjęcia: ilustracja do tekstu

W związku z okresem jesienno - zimowym, nowomiejscy policjanci, jak co roku realizują działania skierowane do osób bezdomnych. Funkcjonariusze wspólnie ze Strażnikami Miejskimi sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać takie osoby. Policjanci informują o zagrożeniach związanych z wychłodzeniem organizmu, jak również o miejscach i instytucjach, w których można uzyskać różnego rodzaju pomoc.
W okresie jesienno-zimowym znaczne spadki temperatur stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie to dotyczy także osób nietrzeźwych przebywających na dworze, bądź w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach.

W przypadku ujawnienia osób bezdomnych w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu funkcjonariusze będą ułatwiali im dotarcie do noclegowni, schroniska dla bezdomnychlub do miejsc gdzie otrzymają niezbędną pomoc. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod działaniem alkoholu, gdyż to one są najbardziej narażone na zamarznięcie. Wobec nich będą podejmowane interwencje oraz udzielana niezbędna pomoc.

Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy, aby przekazywali je do właściwych instytucji, także Policji. Zwróćmy również uwagę na osoby samotne zamieszkujące w naszym otoczeniu, być może są to osoby schorowane, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Pamiętajmy, że często jeden telefon może uratować komuś życie.

Tak jak w latach ubiegłych funkcjonariusze podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Na terenie Nowego Miasta Lubawskiego policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej na bieżąco kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Pamiętajmy!!!
Nie bądźmy obojętni na los innych. Każde zgłoszenie o siedzącym czy leżącym na mrozie człowieku może zapobiec tragedii. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych 800 165 320 gdzie osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego woj. warmińsko-mazurskiego

KPP NML

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5