Światowy Dzień Chleba . 16 października chleb ma swoje święto

2019-10-16 11:47:34 (ost. akt: 2019-10-16 12:16:09)
Edyta Motulska w jednej z piekarni w Nowym Mieście

Edyta Motulska w jednej z piekarni w Nowym Mieście

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości, ale i spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur. Światowy Dzień Chleba ustanowiony został przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników i obchodzony jest 16 października.
Ideą tego święta jest uczczenie chleba, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędną do przeżycia każdego z nas.
Do produkcji prawdziwego pieczywa nie potrzeba nic więcej niż trzy podstawowe składniki – woda, mąka z których przygotowuje się zakwas, oraz sól. Polacy zjadają bardzo dużo pieczywa. Polska jest 6 co do wielkości konsumpcji pieczywa krajem w Europie.

Pieczywo zjadamy przez cały dzień, kanapki do szkoły, pracy, śniadanie, kolacja - bez chleba nie wyobrażamy sobie tych posiłków. Najczęściej wybieramy chleb pszenny i pszenno-żytni. Ale wybór jest olbrzymi, razowy, z ziarnami, śliwką czy dynią przez chleb fitness czy według "swojskich receptur babuni".

Jednak chleb jest także najczęściej wyrzucanym produktem żywnościowym. Z danych statystycznych wynika, że 50% kupionego pieczywa trafia do kosza. To zatrważające dane skłaniające do zastanowienia się nad nawykami. Kupujemy chleba za dużo, na zapas a na wyciągnięcie ręki mamy świeży, jeszcze ciepły. Kiedyś ciepły chleb można było kupić wcześnie rano. Nocna zmiana wypiekała chleb, czuć było ten zapach na ulicach. Dziś w sklepach bochenki wypiekane są nawet wieczorami. Wyrzucamy ten kupiony wcześniej bo kusi nas ten właśnie wyciągnięty z pieca.
Skutki takiego marnotrawstwa odbijają się nie tylko na domowym budżecie, ale mają również wymiar ekonomiczny, społeczny i ekologiczny. To, co kupujemy i w jakich ilościach, ma realny wpływ na otaczające nas środowisko oraz zmiany klimatu.
Przez wiele pokoleń uczono szacunku do chleba, nasze babcie do dziś przed pierwszym ukrojeniem znaczą bochenek znakiem krzyża.
Chlebem nowożeńcy witają swoich gości, jak widać ma on wymiar także kulturowy.

"Oby wam chleba nigdy nie zabrakło – głodnym na świecie nie jest łatwo.
Świat jest piękny, kolorowy, różne zwyczaje, tradycje, mowy,
Różne stroje, tańce, śpiewy, ale wszystkim chleb potrzebny!
Oby, oby, nie zabrakło chleba z nieba!" - fragment piosenki Arki Noego

A jaki jest Twój ulubiony chleb?

Alina Laskowska


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna Weichhaus #2805024 | 81.171.*.* 16 paź 2019 18:33

    Potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy jesteś w kryzysie finansowym? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną dzisiaj w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek pod adresem: annaweichhaus11@gmail.com

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5