Harcerstwo to jest styl życia. Rozmowa z Klaudią Kotłowską

2019-10-06 07:05:55(ost. akt: 2019-10-06 07:08:22)
Klaudia Kotłowska, czwarta z prawej

Klaudia Kotłowska, czwarta z prawej

Autor zdjęcia: archiwum prywatne Klaudii Kotłowskiej

Dzień Polskiej Harcerki – święto harcerek obchodzone w pierwszą niedzielę października. Dzień ten wskazały instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, jako dzień pamięci i modlitwy za te, które odeszły na wieczną wartę.
Z tej okazji spotkaliśmy się z Klaudią Kotłowską, harcerką mieszkającą w Marzęcicach, uczennicą nowomiejskiego Norwida która pokazuje jak cenna jest to służba i ile wnosi do życia prywatnego i społecznego.

Czym jest dla Ciebie harcerstwo? Jak ta służba wpływa na życie osobiste, relacje z innymi i Twój osobisty rozwój?

Harcerstwo jest nieodłącznym elementem mojego życia. Dzięki harcerstwu poznałam wiele wspaniałych i inspirujących osób. Organizacja pomaga w poznaniu swoich mocnych stron, dzięki czemu każdy harcerz ma w sobie coś wyjątkowego, pewną energię, którą zaraża wszystkich, z którymi ma do czynienia. Z pewnością jest to dla mnie też wiele wyrzeczeń, czasami nie mogę spotkać się ze znajomymi, ponieważ muszę iść na zbiórkę. Jednak wszystkie te wyrzeczenia wracają do mnie z potężną dawką pozytywnych emocji.

Czy jest to propozycja atrakcyjna i aktualna w XXI wieku?


Z całą pewnością. Organizacja idzie z biegiem czasu, cały czas pojawiają się nowe propozycje programowe odpowiadające na potrzeby młodych ludzi. Harcerstwo pomaga w wychowywaniu odpowiedzialnych, świadomych i zaradnych obywateli. A to jest zawsze na czasie, szczególnie teraz kiedy świat pędzi, gubiąc po drodze wiele ważnych wartości.

Czy harcerstwo jest utożsamiane tylko z czuwaniem przy grobach? Jak Wasze działania wpływają na lokalne społeczeństwo?

Czuwanie przy grobach, czy obstawianie mszy w kościołach, to zaledwie mała część zadań przed jakimi stajemy. Nie ograniczamy się jedynie do reprezentowania ZHP. W tamtym roku np. zorganizowaliśmy kilka wyjść do domu dziecka; jeżeli idziemy na zbiórkę do parku miejskiego, to przy okazji go sprzątamy. Obserwujemy bacznie otaczający świat i staramy się sprawić, by był odrobinę lepszy.

„Harcerz służy Bogu i Polsce oraz sumiennie spełnia swoje obowiązki” - jak wygląda życie harcerza na co dzień? O jakich obowiązkach mówimy?

Dzień harcerza wygląda tak, jak dzień każdego innego człowieka. Chodzimy do szkoły, czy pracy. Jedyna różnica polega na tym, że mamy Prawo Harcerskie, które jest dla nas drogowskazem, coś jak przykazania w Piśmie Świętym. Chodzi o obowiązki, jakie z niego wynikają. Mamy być po prostu dobrymi ludźmi, świecić przykładem.

Jaki jest najlepszy wiek aby rozpocząć przygodę z harcerstwem? W jaki sposób można zachęcić nowe osoby do wstąpienia w wasze szeregi?

Nie ma odpowiedniego wieku. Przygodę z harcerstwem można rozpocząć w każdej chwili i na każdym etapie życia niezależnie, czy chodzimy do podstawówki, szkoły średniej, a może właśnie odbieramy pierwszą emeryturę.
Bardzo łatwo jest zachęcić się do harcerstwa słuchając opowieści harcerzy, obserwując ich działania, lub pojechać z nimi na biwak.

Kiedy i gdzie odbywają się zbiórki? Czy działacie tylko na terenie Nowego Miasta czy także w gminach powiatu?

U mnie w drużynie zbiórki odbywają się raczej po południu, w okolicach godziny 16:00 w harcówce w liceum. Zastępowi starają się dostosować termin zbiórek tak, by jak najwięcej osób mogło na nie przyjść.
Od jakiegoś czasu powstaje wiele drużyn przyszkolnych na terenie całego powiatu, co daje możliwość harcerskiego życia młodzieży z mniejszych miejscowości.

Wszystkim zuchenkom, harcerkom i wędrowniczkom dziękujemy za ich służbę na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Alina Laskowska


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5