Znikają lipy na rynku. Zastąpią je nowe drzewa

2019-02-27 10:57:53 (ost. akt: 2019-02-27 11:29:49)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Nadeszły pierwsze efektowne znaki rewitalizacji rynku w Nowym Mieście. Osiem lip otaczających dawny kościół ewangelicki poszło pod topór.
Niedawno na rynku w Nowym Mieście pojawiły się tablice informujące o dwóch zadaniach rewitalizacyjnych: przebudowie rynku oraz modernizacji dawnego kościoła ewangelickiego, który stanie się Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury. Decyzją władz miejskich, w projekcie znalazła się wycinka ośmiu lip rosnących po dwóch stronach obecnego kina Harmonia. Drzewa rosły w tym miejscu już w okresie międzywojennym. Miały od 120 do 200 cm obwodu.

Cytując przygotowaną przez inwestora analizę dendrologiczną:

"Z analizy wynika, że pod względem stanu zachowania i zagrożenia dla otoczenia, do wycinki kwalifikują się 3 drzewa, o numerach inw. 1, 3, 5, rosnące po południowej stronie kościoła. Stan lip rosnących po stronie północnej kościoła uznano za dobry. Korony wszystkich lip w przeszłości były ponadnormatywnie cięte, a część z nich ogłowione, czyli zdekapitowane. W efekcie, nastąpiło zaburzenie ich naturalnych form charakterystycznych dla danego gatunku.

[...]

W przypadku zdecydowania się na usunięcie wszystkich drzew, zaleca się
co następuje:

- Nasadzenie drzew tego samego gatunku, zgodnie z rysem historycznym. O wyborze odmiany powinni zdecydować projektanci modernizacji rynku, w zależności od zamierzonego efektu funkcjonalno – wizualnego.
- Należy dążyć do uzyskania kompensacji przyrodniczej, poprzez zastosowanie egzemplarzy starszych (większych), o obwodach pni, mierzonych na wysokości 1m nie mniejszych niż 20 cm".

Opinie na temat wycinki są różne, ale przeważają głosy poparcia. Koronnym argumentem jest obecność kawek, które defekowały z drzew. Znajdujące się poniżej ławki i chodnik były zanieczyszczone. Zapach również nie urzekał. Przeciwnicy wycinki mówią zaś o walorach historycznych nasadzeń oraz o cieniu, który dawał ukojenie latem.

O komentarz w sprawie wycinki poprosiliśmy nowomiejski magistrat. Poniżej przedstawiamy jego treść.


Wycinka lip w sąsiedztwie budynku dawnego kościoła ewangelickiego została przeprowadzona w związku z planowanym rozpoczęciem rewitalizacji nowomiejskiego rynku. Opracowana na etapie projektowania ekspertyza dendrologiczna wykazała konieczność wycinki części drzew, które stanowią zagrożenie dla otoczenia lub znajdują się w stanie obumierającym. Pozostałe drzewa w najbliższych latach weszłyby również w fazę obumierania, a także tworzyłyby zaburzoną kompozycję przestrzenną o niskich walorach krajobrazowych. Z tego względu zaprojektowana została wymiana pokoleniowa wszystkich drzew przy zachowaniu dotychczasowej kompozycji i gatunków. Tym samym w ramach nowego zagospodarowania rynku powstaną nowe szpalery lip z zastosowaniem do nasadzeń starszych egzemplarzy drzew o wysokości ok. 4 m. Planowane jest też wprowadzenie dodatkowej roślinności tj. rzędy klonów z kulistą koroną wzdłuż części jezdni, oraz skrzynie z zielenią ozdobną w strefie parkingowej. Wycinka drzew została poprzedzona uzyskaniem pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na usuniecie drzew,
oraz zezwoleniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Dlaczego są wycinane?:

mzalCzytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie 3

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zagorzały #2689064 | 85.202.*.* 27 lut 2019 11:25

    Ale lipa :(

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5