Wszystko ku czci Niepodległej...

2018-11-12 15:16:05 (ost. akt: 2018-11-13 23:58:27)
Śpiewanie hymnu na nowomiejskim rynku

Śpiewanie hymnu na nowomiejskim rynku

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, w Nowym Mieście uczczono serią wydarzeń kulturalno-sportowych. Zaznaczyć trzeba, że w obchodach spontanicznie wzięły udział setki nowomieszczan, a w tym najmłodsi obywatele grodu nad Drwęcą.
Świętowanie, mieszkańcy i goście, którzy odwiedzili Nowe Miasto, rozpoczęli od odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego na rynku. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów był liczny udział osób, które skorzystały z zaproszenia na to wydarzenie. Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim i zaprosił do dalszego świętowania rocznicy w mieście.

Kolejnym elementem świętowania niepodległości w mieście był 49. Memoriał Franciszka Piaseckiego. W biegach na stadionie wzięło udział grubo ponad 200 sportowców — głównie dzieci i młodzież. Na mecie wszyscy obdarowani zostali pamiątkowymi medalami, a najlepsi w klasyfikacji drużynowej otrzymali puchary. Rozlosowano również 150 upominków wśród uczestników memoriału.

W godzinach przedwieczornych w Miejskim Centrum Kultury odbyła się wieczornica pn. „Droga do Niepodległości”. Widowisko przygotowali uczniowie i nauczyciele nowomiejskiego Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej.

Akcja zaprezentowanego spektaklu, w kilku odsłonach, dzieje się na strychu w domu babci. Tam czworo uczniów odnajduje stare dokumenty. Wśród nich są listy, kartki z pamiętników oraz wycinki gazet. W prezentowanym przestawieniu teksty źródłowe przeplatane były wierszami, pieśniami, piosenkami oraz utworami w wersji instrumentalnej. Całość zamknęła piosenka „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz wejście przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z olbrzymią biało-czerwoną flagą. Ten najbardziej wzruszający moment spiął i zakończył wieczornicę.

Widowisko zostało przygotowane przez Anitę Leliwa, Magdalenę Domżalską, Annę Pestkę-Górską, Mirosławę Nowakowską, Agnieszkę Kasprzycką, Iwonę Mrozińską, Natalię Reszka oraz Stanisława Michała Gurzyńskiego. Przerywniki muzyczne wieczornicy zapewnili nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej..

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nowomieszczanka #2622854 | 83.9.*.* 13 lis 2018 18:35

    Nowe Miasto Lub. wstyd,żeby tak mało flag było-czyżby sklepy tak słabo zaopatrzyły się we flagi.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. rodzice #2622437 | 83.9.*.* 13 lis 2018 08:15

    Najpiękniejsza wieczornica w przestrzeni kliku ostatnich lat, klasa sama w sobie. Przedszkolaki z flagą- mistrzostwo. Ta szkoła jest rewelacyjna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5