Wizyta uczniów i nauczycieli w Szkole nr 28 w Tarnopolu

2018-11-01 11:33:39 (ost. akt: 2018-11-01 11:40:00)
Podczas wspólnych zajęć szybko i miło płynął czas

Podczas wspólnych zajęć szybko i miło płynął czas

Autor zdjęcia: SP 1

We wtorek wczesnym rankiem 23 października 2018 r. ośmioosobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego Miasta Lubawskiego wyjechała na Ukrainę.
Po osiemnastogodzinnej podróży zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci dotarli do Tarnopola, a tam czekał na nich bardzo ciekawy program wymiany międzyszkolnej, który trwał od 23.10 do 27.10.2018r.

W środę 24 października cała grupa wraz z opiekunami przybyła rano do szkoły, gdzie spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i powitaniem chlebem i miodem. Tuż po śniadaniu dzieci udały się na pierwsze lekcje tj. historię, chemię, geografię i lekcję języka ukraińskiego. W tym czasie nauczyciele złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Tarnopola spotykając się z zastępcą burmistrza i naczelnikiem wydziału odpowiedzialnym za realizację projektów międzynarodowych. Przeprowadzono również dłuższą rozmowę z pracownikiem urzędu odpowiedzialnym za funkcjonowanie młodzieżowych organizacji pozarządowych. Przedstawiono jak takie organizacje funkcjonują w Polsce. Następnie przekazano wcześniej przygotowane upominki.

Po obiedzie był czas na zwiedzanie miasta Tarnopola z ukraińskimi kolegami i koleżankami. Grupie przewodniczył nauczyciel historii, który pięknie mówił po polsku, gdyż wcześniej dwa lata studiował w Polsce. Tarnopol leży nad Seretem i jest siedzibą administracyjną obwodu tarnopolskiego i rejonu tarnopolskiego.

To znaczący ośrodek kulturalny, oświatowy i przemysłowy, a także ważny węzeł komunikacyjny. Liczy około 250 tyś. mieszkańców. Na licznych uczelniach studiuje około 45 tyś. studentów. Wydziały oferują np. studia odpłatne dla studentów z całego świata. Tarnopol jest miastem bardzo urokliwym, a uczniom najbardziej podobał się zamek z niedawno otwartymi podziemiami, katedra greckokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, cerkiew Narodzenia Pańskiego zbudowana w latach 1602-1608, XVII - wieczna gotycko-renesansowa synagoga, budynek Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki i zegar na głównym placu.

W czwartek 25 października zaplanowano wspólne warsztaty w Centrum Nauki. Później był czas przeznaczony na zapoznanie się z eksponatami w muzeum krajoznawczym. Znajdują się tam bogate ekspozycje historyczne, etnograficzne i przyrodnicze Ukrainy. Po południu społeczność uczniów i nauczycieli spędziła czas na kręgielni. Na sześciu torach rozgrywano emocjonujące zawody.

W kolejnym dniu dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, na których przygotowali pyszne raffaello z suszonych owoców oraz białej i gorzkiej czekolady. Później miały czas na swobodne rozmowy i poznawanie języka ukraińskiego. Na warsztatach artystycznych malowali obrazy na kamieniach. W tym samym czasie nauczyciele pojechali z wizytą do gminy Velykohaivska, która zrzeszyła 14 wsi i jest najlepszą, najbogatszą gminą w kraju. Prowadzi pilotażowy program rozwoju oparty na demokracji, wdraża reformy przejmując finansowanie oświaty, opieki medycznej, policji czy straży pożarnej. Program i gospodarz tej gminy jest przykładem dla całego kraju jak można osiągnąć sukces. Gminę wielokrotnie wizytował prezydent kraju, a pracownicy szkolą innych jak pozyskiwać i zagospodarowywać pieniądze w małej ojczyźnie . Właśnie w tej gminie funkcjonuje najlepsze przedszkole w kraju, które wizytowali nauczyciele. Rozmawiali również z Dyrekcją Szkoły nr 6 , która pracuje innowacyjnymi metodami.

Podczas wieczoru pod okiem profesjonalnych tancerzy dzieci i nauczyciele uczyli się ukraińskiego tańca ludowego „ Kazaczoka”. Potem nastąpiło podsumowanie pracy, wymiana podarunków, uroczyste pożegnanie, wspólna kolacja i dyskoteka. Serdeczne słowa skierowane do delegacji ze Szkoły Podstawowej nr 1 bardzo wzruszyły uczestników.

Wcześnie rano 27 października pożegnano Tarnopol i udano się z panią Dyrektor Szkoły do Lwowa. Historyczne miasto Lwów zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO już w roku 1998. Architektura Lwowa jest bardzo ciekawa i reprezentuje różne style (gotycki, renesansowy, barokowy, klasycystyczny) i epoki w Europie. To nadzwyczaj urokliwe miasto pokazała pani przewodnik delegacji uczniów i nauczycieli. Najstarsze kościoły i zabytki pochodzą z XIII wieku, jednajże niezwykle ciekawe są też obiekty z XIX i pierwszej połowy XX.

Punktem kulminacyjnym wizyty na wschód było odwiedzenie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. W ten sposób uczniowie i nauczyciele uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Przypomnienie historii i pobyt na cmentarzu wzbudził wiele emocji. To moment, który długo zostanie w pamięci. Każdy z uczestników wpisał się do księgi pamięci i dołożył cegiełkę na opiekę nad cmentarzem.

Dni spędzone razem nie były długim okresem, ale niewątpliwie zdążyły się nawiązać nowe przyjaźnie, które z pewnością tylko się pogłębią, kiedy to uczniowie i nauczyciele przyjadą do naszej placówki. Uczestnicy wymiany międzynarodowej podnieśli swoją wrażliwość międzykulturową, tolerancję, otwartość na to, co inne i nowe. Pokazali, że potrafią sobie radzić w różnych sytuacjach, pracować w grupie czy być gościem. Opiekę nad uczniami sprawowali Irena Światkowska i Lucyna Ben Nasr.

Dyrekcja i uczestnicy wymiany serdecznie dziękują Burmistrzowi Miasta Józefowi Blankowi, Radzie Rodziców oraz Stowarzyszeniu „Przyjaciel Szkoły” za wsparcie finansowe oraz Markowi Borkowskiemu za inicjatywę tej współpracy i bycie ,,dobrym duchem,, wizyty.

Ewelina Niścigorska - Bojarska SP 1

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5