Wielkie Isakowo po raz drugi...

2018-05-16 00:04:44 (ost. akt: 2018-05-16 00:06:35)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Już drugi raz gościliśmy u naszych przyjaciół ze “Szkoły Przyszłości“ w Wielkim Isakowie w okręgu Gurjewskim (Obwód Kaliningradzki). Ta wymiana młodzieży między naszymi szkołami utwierdza nas w przekonaniu, że kontakty międzynarodowe są potrzebne i dają możliwość nie tylko poznania kolejnego języka obcego, ale także kultury, historii oraz życia codziennego Rosjan.
Program naszego pobytu obfitował wielością wrażeń, zarówno tych kulturalnych, jak i emocjonalnych. Mogliśmy wziąć udział w wydarzeniach związanych z Dniem Zwycięstwa, które w Rosji obchodzi się 9 maja oraz obejrzeć wzruszający spektakl, który był prezentacją zdarzeń wojennych, jak i współczesnych.
Nie zabrakło też licznych wycieczek. Uczniowie naszej szkoły oraz ich rosyjscy koledzy pojechali do nadmorskiej miejscowości, gdzie mogli poznać tajniki wydobywania bursztynu. Sami też próbowali swoich sił jako kopacze jantaru, za co zostali nagrodzeni specjalnym dyplomem, który wskazywał na umiejętności “profesjonalnego kopacza“ tego niezwykłego kruszcu. Mogliśmy również spędzić czas na plaży. Niektórzy z uczniów skorzystali z nadarzającej się możliwości kąpieli w morzu, ale woda była tak zimna, że zrezygnowali z niej po 3 minutach.
W Kaliningradzie mogliśmy podziwiać piękny ogród botaniczny, który o tej porze roku jest najbardziej urokliwym miejscem w mieście oraz zwiedzić Muzeum Bursztynu. To była prawdziwa uczta dla oka! Wielość okazów, pierścieni, naszyjników, instrumentów, szkatuł, ikon i innych przedmiotów wykonanych z bursztynu przyprawiał wszystkich o zawrót głowy. Ciekawostką tego muzeum jest znajdująca się w nim ważąca niecałe 5 kg bryła jantaru. Natomiast - jak mówiła przewodniczka - jeszcze większy okaz znajduje się w muzeum w Berlinie, a waży prawie 10 kilogramów. To największe jak dotąd bursztynowe znaleziska.
Kolejną gratką tego wyjazdu była wizyta w Muzeum Oceanu Światowego, w czasie której mogliśmy zwiedzić okręt “Bohater“. Od czasów powojennych była to jednostka badająca rośliny i zwierzęta oceanu. Dodatkowo mieliśmy możliwość wejścia na pokład okrętu podwodnego “Vityaz“. Dzielnie przechodziliśmy kolejne jego części przez ciasne przejścia.
Mer Gurjewska Siergiej Podolski oraz szef Rady Okręgu Miejskiego Alieksiej Kuiłow przyjęli nas w urzędzie na chwilę przed uroczystymi obchodami patriotycznej uroczystości Dnia Zwycięstwa. Zapewnili o wzajemnej współpracy miedzy naszymi miastami oraz szkołami, pytali o wrażenia z pobytu. Ta wizyta w urzędzie była dla nas wyróżnieniem.
Wszyscy jednoznacznie stwierdziliśmy, że niezależnie od tego, jak długo bylibyśmy w Rosji, to i tak o jeden dzień będzie zawsze za krótko. W wymianę zaangażowały się rodziny rosyjskich uczniów, które gościły u siebie naszą młodzież. Dzięki temu nawiązane przyjaźnie zacieśniły się jeszcze bardziej. W dzień naszego odjazdu uściskom i łzom nie było końca. Zapewniliśmy, że przygoda z Rosją będzie trwać nadal!
Opiekunami uczniów były nauczycielki – Magdalena Kortes i Dorota Zawadzka. Wyjazd do Rosji w części finansowany był ze środków Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim, za co serdecznie dziękujemy!
Szkoła Podstawowa nr 3


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5