Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań !!!

2018-03-08 10:16:11 (ost. akt: 2018-03-08 10:26:15)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Dzisiaj, 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Historia tego święta sięga początku XX wieku. Święto jest popularne do dnia dzisiejszego, a panowie chętnie obdarowują panie drobnymi upominkami, kwiatami i składają życzenia.
Początki święta pań, co warto przypomnieć, wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Obchodzono je by wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Współcześnie dzień ten obchodzony jest w wielu rejonach świata. Wiąże się to z różnymi obyczajami w różnych krajach. We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Taki upominek, wraz z czekoladkami, jest popularny także w Rosji. W Portugalii i Rumunii organizowane są przyjęcia tylko dla pań. W większości państw powszechnym prezentem są kwiaty. W Polsce początkowo były to goździki, a później tulipany. W okresie PRL Dzień Kobiet był okazją do uzupełnienia braków w zaopatrzeniu. Dlatego też kobiety były obdarowywane upominkami na miarę czasów takimi jak mydła, rajstopy czy kawa. W polskich zakładach pracy czy szkołach święto to było obchodzone obowiązkowo.

W Dniu Kobiet na całym świecie organizowane są różne imprezy. Również Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście serdecznie zaprasza na koncert z tej okazji. Wystąpi znany wykonawca Telewizji Śląskiej — „ADI” Adam Janosz. Koncert odbędzie się on 10 marca o godzinie 16 w Kinie Harmonia.

NA DZIEŃ KOBIET

Wielu chwil radości,
by każdy dzień był dla Was Drogie Panie,
przygodą i powodem do dumy.
Tego życzy z całego serca
męska część zespołu
„Gazety Nowomiejskiej”


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5