Ranking Zrównoważonego Rozwoju samorządów. Jesteśmy bliżej niż dalej

2017-11-08 12:55:21 (ost. akt: 2017-11-08 13:15:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Politechnika Warszawska co roku przygotowuje ranking zestawiający poziom zrównoważonego rozwoju wszystkich jednostek samorządowych w Polsce. Jak w tej kategorii wypadły gminy powiatu nowomiejskiego?
Rankingi samorządowe to popularna forma promocji rozwoju gmin. Porównując rankingi często można zauważyć znaczne rozbieżności wynikające z metodologii badań. Stworzony przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej ranking zakłada coroczną kontrolę poziomu rozwoju gmin i miast na prawach powiatu na podstawie kilkunastu liczbowych wskaźników.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Najwyżej notowaną gminą wiejską w powiecie nowomiejskim jest Kurzętnik, który zajął 203 miejsce w kraju. Wśród gmina z województwa warmińsko-mazurskiego wyprzedziły go m. in. sąsiadujące z Olsztynem gminy Stawiguda, Jonkowo czy Dywity oraz gminy otaczające takie miasta jak Ostróda, Iława czy Giżycko.

Gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie zajęła 405 miejsce. Biskupiec 655 miejsce, a Grodziczno 842 miejsce na 1559 przeanalizowanych gmin wiejskich w Polsce.

W kategorii gmin miejskich Nowe Miasto Lubawskie zajęło 134 miejsce w kraju. Ponownie bezkonkurencyjna okazała się Lubawa, która uplasowała się na 6 miejscu wśród 237 miast.

W piątkowym wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" będzie także można zapoznać się z dochodami gmin powiatu nowomiejskiego oraz jak te wyglądają na tle średniej krajowej.

mzal

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nowomieszczanka #2369940 | 79.191.*.* 8 lis 2017 16:10

    Ja w sprawie tytułu: czym się różni "bliżej niż dalej" od "dalej niż bliżej"? Otóż niczym. Jedno i drugie nie znaczy nic, za to jedno i drugie jest rażącym pokaleczeniem polszczyzny, która podobno jast ważną miarą patriotyzmu. Tu pewnie miała stanowić takie pseudozabawne "puszczenie oczka" do tych, którzy operują niemal wyłącznie jednym czasownikiem na literę "p" z dodawanymi przedrostkami. To właśnie im media powinny podpowiadać wzorce poprawnego wypowiadania się.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5