Trwa sezon grzewczy – niebezpieczne pożary sadzy!

2017-01-14 11:20:26(ost. akt: 2017-01-14 11:23:55)
Niedawno strażacy interweniowali na ul. Wojska Polskiego w Nowym Mieście. paliły się sadze w kominie.

Niedawno strażacy interweniowali na ul. Wojska Polskiego w Nowym Mieście. paliły się sadze w kominie.

Autor zdjęcia: Fot. Nadesłane

Statystyki pokazują, że każdego roku począwszy od października, strażacy notują wiele pożarów spowodowanych osadzaniem się sadzy w kominie oraz złym stanem technicznym przewodów kominowych.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim zanotowała w naszym powiecie dwukrotnie więcej pożarów sadzy w kominach. W 2016 roku zanotowano prawie 50 tego typu zdarzeń. Dlatego warto przyjrzeć się własnemu, najbliższemu podwórku i zadać sobie pytanie, czy niebezpieczeństwo pożaru nie grozi przypadkiem i mojemu domowi.

Skutki takich pożarów bywają niestety bardzo często tragiczne. Niejednokrotnie bywało, że mieszkańcy tracili w wyniku takiego pożaru nie tylko dach nad głową, ale i cały dobytek, a nawet ponosili śmierć. Nie dopuśćmy zatem do stworzenia podczas tego sezonu grzewczego zagrożenia dla naszego życia i mienia.
Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek nagromadzonych w nadmiarze wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie zostały usunięte.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych, a spalając się powoduje zanieczyszczenie powietrza lotnymi związkami chemicznymi.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy: 

- wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku, 
- wygasić ogień w piecu, kominku, 
- zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie), 
- przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń, 
- zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku, 
- udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE! 

- NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. 
- Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).


PRZYPOMINAMY !!!

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów! Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), 
- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym, 
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych 

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Brak takich badań może spowodować, że firmy ubezpieczeniowe, w których ubezpieczamy swoje budynki mogą odmówić wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę pożarową.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski 
do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.

Informację sporządził
st. kpt. mgr inż. Tadeusz Ruczyński
KP PSP Nowe Miasto Lubawskie


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5