Jaki jest kierunek rolnictwa?

2017-01-05 13:38:54(ost. akt: 2017-01-05 14:20:46)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie powiatowe Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Grono zaproszonych gości pokazało pełna paletę poglądów o rolnictwie w regionie.
Zbigniew Ziejewski, przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Nowomiejskim, zaprosił szerokie grono osób mających wpływ na sytuację rolnictwa w powiecie. Przedstawiciele samorządu, leśnicy, myśliwi i rolnicy prezentowali najważniejsze, ich zdaniem, problemy rolników. Pomimo apeli przewodniczącego o merytoryczne wnioski, rozmowa zbaczała w szerokie analizy polityczne.

Jak Indianie
O zagrożeniu afrykańskim pomorem świń i braku szacunku dla przepisów barwnie opowiadał Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan B. Liedtke.
— Stan macior w Polsce w roku 2016 jest równy stanowi z roku 1947. To pokazuje, jak kapitalizm i chęć zysku przyjęły się na wsi. Rolnicy są niczym Indianie: byle szybko zarobić, bez myślenia o przyszłości. Ze wschodu idzie ASF, a od Niemiec ptasia grypa. Ministerstwo rolnictwa podejmuje próby zachowania wizerunku Polski jako dobrego producenta: stąd świadectwa zdrowia. Jednak cóż z tego, skoro 12 lat po wprowadzeniu kolczyków dla świń na spędach nadal są nieoznakowane sztuki? Jak tu promować bioasekuracje? Rolnicy powinni bić się w pierś. — mówił Liedtke.


Przeciwko kurnikom
Jednym z poruszonych tematów była propozycja, by rolnicy byli zobowiązani przechowywać gnojowice i dopiero taki mniej szkodliwy nawóz wylewać na pola. Koszty środowiskowe nowoczesnej hodowli zwierząt są olbrzymie.
— Wnioskuję o twarde zapisy dotyczące odległości wielkich budynków inwentarskich od zwartej zabudowy. Należy uporządkować te sprawy, gdyż protesty związane z budową kurników i chlewni będa coraz powszechniejsze. Świadczą o tym przypadki z Wawrowic, Grodziczna czy Krotoszyn w mojej gminie — mówił wójt gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek. Postulaty wsparli obecni na sali wójtowie z Grodziczna i Nowego Miasta. Z powodu wprowadzonych w latach 80. ulg podatkowych na budynki inwentarskie, gminy nie zarabiają na takich przedsiębiorstwach.


Dzików mniej
— Chrońmy dzika przed człowiekiem — z przekąsem mówił Arkadiusz Dobek. Według słów wielu ekspertów, to ludzie są odpowiedzialni za rozprzestrzenianie wirusa ASF. Leśnicy poinformowali, że ilość dzików jest mniejsza niż szacowano. Podczas październikowej inwentaryzacji policzono, że w powiecie jest około 3 dzików na 10 km2. Także limity dla myśliwych co roku zwiększają się o 20-30%.


Stanowisko rolników
Członkowie Rady Powiatowej postulowali zwiększenie odstrzałów zwierzyny, która powoduje szkody rolnicze. Ważna była także kwestia małych i średnich gospodarstw. To głównie z ich podatków utrzymywane są izby rolnicze.
— Należy wprowadzać plany miejscowe, które porządkują zabudowę i pozwalają rozwijać się gospodarstwom rodzinnym. Nie można pozwolić na ich niszczenie — mówił Leszek Sargalski. Przewodniczący Zbigniew Ziejewski zabiegał również o godne ubezpieczenia rolnicze dla upraw. Do kilku wątków poruszonych na obradach powrócimy w kolejnych wydaniach “Gazety Nowomiejskiej”.




Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5