Kolejny projekt w szkole "jedynce"

2016-12-04 11:39:36(ost. akt: 2016-12-04 11:42:08)

Autor zdjęcia: Archiwum SP 1

Od 17.10.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. był realizowany projekt „Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych”.
Podczas trwania projektu dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – VI zrealizowali  szereg działań. Głównym przesłaniem podjętych działań  było  kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka, uświadamianie najważniejszych wartości w życiu oraz wyrabianie umiejętności niesienia  pomocy innym.

Realizację projektu zaczęto od czytania dzieciom bajek terapeutycznych na temat tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Uczniowie analizowali i oceniali zachowania bohaterów. Bajki czytała pani  Elżbieta Lewandowska i wychowawczynie oddziałów przedszkolnych. Dzieci  pod kierunkiem  swoich pań układały  wiersze, rymowanki, komiksy nawiązujące  do idei projektu. Przygotowały kartki, na których umieściły wiele miłych słów z  pozdrowieniami  i życzenia dla bliskich osób. Kartki  w kształcie serc, kwiatów i gwiazdek umieściły w „Workach dobrych słów” i powiesiły  na drzwiach sal lekcyjnych. Na zajęciach wykonały prace plastyczne na temat „Jestem życzliwy, uprzejmy i tolerancyjny”. Najpiękniejsze z nich umieszczono na wystawie.

Najmłodsi  aktywnie włączyli się również  w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Myślą przewodnią  dnia było przekazanie ważnych  wiadomości na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach oraz obdarzenie każdego dużą dawką serdeczności, życzliwości, uśmiechu i uprzejmości.  21 listopada o godz. 12.00 uczniowie  udali się na happening, podczas którego połączyli  wcześniej przygotowane łańcuchy  życzliwości  i tolerancji. Tak utworzony bardzo długi i kolorowy łańcuch z imionami wszystkich dzieci zdobi „drzewka  życzliwych” na dolnym holu w szkole. W obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień włączyła się dyrekcja szkoły, która towarzyszyła dzieciom i wychowawcom  podczas happeningu.

Natomiast uczniowie  klas IV - VI pisali opowiadania, listy, kartki z pamiętnika i wiersze, w których zawarli refleksje literackie na temat tolerancji. Razem  z wychowawcami  przygotowali scenki  przybliżające sytuacje dotyczące empatii, szacunku, koleżeństwa i wzajemnej akceptacji. Tworzyli mapy mentalne, prace plastyczne na temat tolerancji we współczesnym świecie.

Dnia 29.11.2016 r. odbyła się wieczornica, na której   swoją obecnością zaszczycili nas goście w osobach: Kierownik Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim Dorota Osińska, Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji Bożena Maciejewska, ks. Tomasz Zmuda - Trzebiatowski, Dyrekcja Szkoły oraz społeczność szkolna: rodzice, uczniowie i  nauczyciele. Wszystkich przybyłych powitał przewodniczący ORU Kamil Gabiec.

Dzieci w poetycki sposób wyraziły swoje myśli na temat inności, niepowtarzalności  i jednocześnie wyjątkowości każdego z nas. Podkreśliły, że należy być tolerancyjnym wobec  przekonań, poglądów, czyjegoś postępowania, ale granicą tolerancji jest zawsze dobro drugiego człowieka. Następnie przeprowadzono krótki warsztat. Poproszono zebranych o wrzucenie do skarbonki „monet życzliwych, dobrych słów” skierowanych do drugiego człowieka.  Wieczorne spotkanie uświetniły wokalistki ze szkolnego chóru „Bemolki”. Uczniowie przedstawili fragmenty autorskich wierszy, opowiadań, listów, kartek z pamiętnika na temat życzliwości  na co dzień.

Zebrani goście przy ciepłej herbatce z zadumą i refleksją obejrzeli prezentację multimedialną „Bądźmy tolerancyjni”. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Szkoły oraz zaproszeni gości. Inicjatorki projektu: Katarzyna Zapałowska, Iwona Kołecka i Wioletta Bączek – Samulewicz mają nadzieję, że  tolerancja i życzliwość na stałe zagoszczą w szkole, ponieważ każdy dzień powinien być pełen uśmiechu i wzajemnej sympatii.


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5