Bezpieczny wypoczynek nad wodą

2015-07-07 11:05:55(ost. akt: 2015-07-07 11:23:41)
Musimy zadbać o to, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Musimy zadbać o to, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Rozpoczął się sezon wakacji i urlopów. Kąpiel lub zabawa w wodzie, to forma rekreacji związana z letnim wypoczynkiem. Nie zawsze pamiętamy, że woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym, niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć oraz uszkodzeń ciała doznanych podczas kąpieli jest rezultatem lekkomyślności.
Duża część wypoczywających łamie podstawowe zasady i na własną odpowiedzialność kąpie się na niestrzeżonych plażach.

Dlatego pamiętajmy:
— kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych, przestrzegaj regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników,
— nie wchodź rozgrzany do wody: po grach sportowych, po dłuższym opalaniu się,
— przed kąpielą ochłodź wodą głowę, kark i klatkę piersiową,
— nigdy nie skacz na głowę do nieznanej wody,
— przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość i dno,
— bezwzględnie wystrzegaj się alkoholu.

Wstrząs termiczny może nastąpić przy nagłym obniżeniu temperatury otoczenia ciała i zmianie szybkości oddawania ciepła przez skórę. Ma to miejsce np. przy wpadnięciu do wody w czasie wywrotki w upalny dzień lub przy skoku do wody po długotrwałym opalaniu się na plaży. Przy takim ochłodzeniu występuje skurcz powierzchniowych naczyń krwionośnych i krew odpływając nagle do naczyń głębokich powoduje przeciążenie serca, niedotlenienie mózgu, co jest przyczyną utraty przytomności i śmierci w wodzie. Wstrząs termiczny może powstać przy zanurzeniu tylko części ciała (np. nóg), dlatego też przed wejściem do wody należy organizm stopniowo ochłodzić przez ochlapanie karku, klatki piersiowej, brzucha. Trzeba pamiętać, że wstrząs termiczny może także wystąpić u osób zupełnie zdrowych, będących w znakomitej kondycji fizycznej.

Skakanie do nieznanej wody, zwłaszcza na głowę jest lekkomyślnością i dowodem braku wyobraźni. Woda może być płytka, głębokość mogła ulec zmianie nawet w przeciągu kilka godzin. Na dnie mogą spoczywać zatopione przedmioty i niewidoczne głazy. Skok do wody może się zakończyć kontuzją głowy, twarzy, lub nawet złamaniem kręgosłupa. W czasie akcji ratunkowej po takim wypadku należy zwracać szczególną uwagę na obchodzenie się z osobą ratowaną. Należy ją wydobywać z wody i przenosić bardzo ostrożnie, zwracając szczególną uwagę na unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Pływanie pod wpływem alkoholu jest najczęstszą chyba w Polsce przyczyną utonięć. Truizmem jest przypominanie, że alkohol, nawet w niewielkiej ilości może powodować ogromne zmiany w funkcjonowaniu organizmu – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Zwiększa on zagrożenie utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Nawet wejście do wody po wypiciu jednego piwa w upalny dzień może skończyć się tragicznie. Albo alkohol, albo kąpiel i pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków.


Nie zapominajmy
Woda to żywioł. Korzystając z niego trzeba być świadomym zagrożeń i własnych umiejętności;
brak wyobraźni, brawura oraz alkohol to najczęstsze przyczyny utonięć; podczas wakacji szczególną ostrożnością powinni wykazać się rodzice zwracając uwagę na to, co ich pociechy robią.

W przypadku, gdy jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom. Jeśli jesteś w stanie pomóc to Twoje działanie będzie przyjęte z wdzięcznością. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby pomóc nie komentuj działań ratowników ani nie traktuj tej sytuacji jako instruktażu. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Na naukę będzie inna pora.

Apelujemy: bądźcie ostrożni podczas zabaw w wodzie, a unikniecie urazów, kalectwa,
a może nawet śmierci.

ZAPAMIETAJ:
Numer alarmowy – 112
Policja – 997
Pogotowie – 999
Straż Pożarna – 998

Informację sporządził:
st. kpt. mgr inż. Tadeusz Ruczyński
KP PSP Nowe Miasto LubawskieKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaktus #1771091 | 217.99.*.* 8 lip 2015 15:12

  Niestety kąpiel w miejscach niestrzezonych jest niedozwolona...a z racji tego ze w powiecie nie ma ANI JEDNEGO Strzeżonego miejsca wyznaczonego do kąpieli (nie mylac z kąpieliskiem bo takiego nigdy nie bylo i nie bedzie bo nie ma infrastruktury) nie ma sie oficjalnie gdzie moczyc Bezpiecznych wakacji Ps moze jak zdarzy sie tragedia to otworza sie oczka wlodarzom okolicznych osrodkow jezior itp zeby zatrudnic wykwalifikowanych ratownikow!! poki co oszczednosc i to na ludzkim bezpieczenstwie zdrowiu i zyciu......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. oki #1770433 | 85.202.*.* 7 lip 2015 18:47

  Brawo st. kpt. mgr inż. Tadeusz Ruczyński co byśmy bez was zrobili na pewno teraz mniej ludzi utonie brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. amator #1770424 | 83.9.*.* 7 lip 2015 18:41

  a morz sołtysa zapytał się o zgodę czy możemy się kompać na plaży

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5