Program Badacz Wody w SP 2

2015-06-10 19:12:25(ost. akt: 2015-06-10 19:19:19)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim po raz kolejny ubiega się o Certyfikat Zielonej Flagi oraz uczestniczy w programie Badacz Wody.
Wymienione przedsięwzięcia są atrakcyjnym i inspirującym programem edukacyjnym, który daje tysiącom uczniów na całym świecie możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z wodą na rzecz swoich szkół i lokalnych społeczności.

Program Badacz Wody jest całkowicie finansowany i wspierany w jedenastu krajach oraz jest darmowy dla wszystkich uczestniczących w nim szkół. Najlepsze zespoły badaczy mają szansę na reprezentowanie swojego kraju w międzynarodowej ceremonii wręczenia nagród International Food and Water Youth Awards, która odbędzie się w Mediolanie w tym roku. Misją programu Badacz Wody jest ratowanie zasobów wodnych naszej planety. Badacze wody mają możliwość: wykonywania wyzwań związanych z wodą i głównymi problemami dotyczącymi wody, współpracy z innymi uczniami na całym świecie, organizowania lokalnych wodnych festiwali, stworzenia zasobów wiedzy i umiejętności, którymi będzie można się dzielić.

45 uczniów z klas IV - VI naszej szkoły udało się do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w celu pogłębienia swojej wiedzy o środowisku wodnym. W siedzibie parku w Jerzwałdzie poznali organizmy wodne oraz powiązania między nimi. Przy budynku uczestnicy wycieczki zwiedzali ogród dydaktyczny z małym stawem, ciekawą roślinnością i grami ekologicznymi. Następnie ścieżkę edukacyjną, która opisuje środowisko leśne i jest zamkniętą pętlą o długości 3 km udali się nad Jezioro Jasne. Tam uczniowie zobaczyli jak wygląda las mieszany w różnym wieku, buczyna pomorska, ols, bór wilgotny. Ścieżka prowadzi do rezerwatu przyrody „Jasne", który chroni unikatowe w kraju jezioro oligotroficzne o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie.

W dalszej części ścieżki znajduje się śródleśne, eutroficzne jezioro Czarne. Po zakończeniu wycieczki z próbką pobranej z Jeziora Jasne wody młodzi naukowcy udali się do nowomiejskiego sanepidu, gdzie dzięki pracownikom: pani Małgorzacie Maron i panu Markowi Nastachowskiemu poznali tajniki badania wody, nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz normy bakteriologiczne na kąpieliskach. Uczniowie znaleźli odpowiedź na pytanie: dlaczego woda w Jeziorze Jasne jest krystalicznie czysta. Czystość gwarantuje jej kwaśny odczyn, który zapobiega rozwojowi glonów i jej zakwitowi. Organizatorem przedsięwzięcia związanego z programem „Badacz Wody” był nauczyciel przyrody pan Andrzej Domżalski, który wraz z paniami Anną Konieczną i Edytą Rogozińską opiekowali się uczestnikami wyprawy. Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody i ekologii. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.


Nad powyrobiskowym jeziorem w Nielbarku odbył się wędkarski Dzień Dziecka. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim, którzy w ramach realizacji projektu "Badacz Wody" zorganizowali pokaz "Życie w kropli wody". Uczestnicy imprezy mogli obserwować pod mikroskopem i na ekranie laptopa, dzięki kamerze mikroskopowej mikroorganizmy żyjące w jeziorze takie jak: pantofelki, eugleny, skrętnice, okrzemki, dafnie i inne. Podczas pobytu w Nielbarku uczniami opiekował się główny inicjator programu "Badacz Wody" pan Andrzej Domżalski. Młodzi naukowcy uczestniczyli również w konkurencjach zorganizowanych przez Polski Związek Wędkarski. Uczniowie otrzymali słodkie upominki. 

Mirosława Nowakowska SP 2

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5