„Tydzień dla Ziemi” w Szkole Podstawowej Nr 2
2015-05-18 17:21:59(ost. akt: 2015-05-18 17:24:36)
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowała akcję „Tydzień dla Ziemi”.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wraz z centrami edukacji ekologicznej z Olsztyna, Elbląga, Ełku i Giżycka. Szkolnym koordynatorem akcji był nauczyciel przyrody pan Andrzej Domżalski.
Uczniowie naszej szkoły wykonali wszystkie cztery zadania. W „Tygodniu dla Ziem” uczestnicy wykazali się kreatywnością, aktywnością, zapewnili pozostałym uczniom wiele atrakcji i interesujących wrażeń. Uczniowie miło spędzili czas, a jednocześnie podnosili swoją świadomość ekologiczną.
W ramach „Biegu dla Ziemi” na kompleksie sportowym Orlik przy naszej szkole odbył się 22 kwietnia 2015 roku maraton, do którego przystąpiły czteroosobowe reprezentacje klas czwartych, piątych i szóstych. Młodzi sportowcy pokonali 257 okrążeń i 28 metrów. Pierwszy zawodnik rozpoczął bieg z pałeczką z linii startu, pałeczka przekazywana była w strefie zmian kolejnemu zawodnikowi, ostatni uczestnik maratonu kończył bieg przebiegając linię mety. Uczniowie pokonali trasę maratonu w 2 godziny i 45 minut.
Zadanie „Przyroda bez zużytych baterii” to wieloletnia akcja przeprowadzana w naszej szkole. Każdy uczeń wie z lekcji, jak bardzo negatywny wpływ na środowisko mają zużyte baterie i że trzeba je oddawać do wyspecjalizowanych w utylizacji miejsc. W tym roku szkolnym zebraliśmy już około 100 kg tych niebezpiecznych odpadów. Kolejne zadanie zrealizowała grupa uczniów z kółka ekologicznego. To właśnie oni ruszyli tropem Odnawialnych Źródeł Energii.
Młodzi ekolodzy wraz z opiekunem odwiedzili kotłownię w budynku firmy F.U.H. Morenc, w której znajdują się urządzenia przetwarzające energię geotermalną na ciepło służące do ogrzania 400 m kw. powierzchni. Pan Karol Morenc omówił „od a do z” zasady pozyskiwania i przetwarzania tej energii oraz korzyści z tego płynące. W gospodarstwie ekologicznym państwa Szarszewskich w Bratuszewie uczniowie poznali działanie elektrowni wiatrowej. Ponadto Pani Mariola Szarszewska oprowadziła po swoim gospodarstwie i omówiła tajniki upraw roślin oraz hodowli zwierząt sposobem ekologicznym. Uczestnicy spotkania otrzymali od państwa Szarszewskich zioła, które po powrocie zasadzili w szkolnym ogródku.
Młodzi ekolodzy odwiedzili również elektrownię wodną na rzece Wel w miejscowości Kaczek. Informacje na temat Odnawialnych Źródeł Energii zamieszczone zostały na tablicy dedykowanej ekologii. W ramach promowania OZE wśród uczniów klas I – VI przeprowadzony został wewnątrzszkolny konkurs plastyczny „Odnawialne Źródła Energii”. W ramach działania „Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu” uczniowie założyli przyszkolną remizę. W tym celu posadzili ponad 30 gatunków drzew i krzewów (rokitniki, derenie, śnieguliczki, dzikie róże, wierzby, tarniny, brzozę i dąb) oraz umieścili domki dla owadów.
Mirosława Nowakowska SP 2
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez