O Czarnym Lądzie i nie tylko...

2015-03-31 18:40:56(ost. akt: 2015-03-31 19:03:11)

Autor zdjęcia: Sandra Pokojska/Joanna Widźgowska

''Afryka i jej mieszkańcy w polskich mediach'' — tak brzmiał tytuł spotkania z dziennikarką i doktorantką na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, panią Martyną Zagórską, które odbyło się w sali konferencyjnej Zespołu Szkół im C.K. Norwida.
Udział w spotkaniu wzięły klasy 1b oraz 3a. Pani Martyna (absolwentka ZS im. CK Norwida) jest osobą niezwykle aktywną. Oprócz nauki i pracy znajduje też czas na rozwijanie swoich pasji, działa między innymi w Studenckim Kole Afrykanistycznym. Opowiadała o kulturze i tradycjach Senegalu.

Interesującą częścią tego spotkania była rozmowa na temat Czarnego Lądu i stereotypów z nim związanych, występujących nie tylko w mentalności ludzi, ale także w mediach. Okazało się, iż to głównie media kreują negatywny wizerunek Afryki, koncentrując się na ukazywaniu konfliktów, wojen, trudnej sytuacji ekonomicznej i sanitarnej. Niezwykle rzadko prezentowana jest natomiast kultura czy tradycja państw afrykańskich.

Druga część spotkania poświęcona była przedstawieniu warunków otrzymania stypendium Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich. Pani Martyna jest laureatką II edycji programu i równocześnie ambasadorką Fundacji w naszym województwie. Aby zapewnić sobie stypendium na cały okres studiów należy spełnić kilka warunków, przede wszystkim napisać esej prezentujący własne zainteresowania i sukcesy oraz w przedostatnim roku nauki należy mieć średnią ocen nie niższą niż 4,0.

Na zakończenie spotkania, pani Martyna przeprowadziła krótki konkurs, w którym udział wzięły 4 osoby. Do wygrania była jedna z książek Martyny Wojciechowskiej. Była uczennica naszej szkoły zadawała pytania związane z prezentacją, którą wcześniej nam wyświetliła. Ostatecznie książka trafiła w ręce klasy humanistycznej. Myślę, że to spotkanie dużo zmieniło w myśleniu nas, młodych ludzi na temat warunków życia panujących w Afryce, wydarzeń, które mają tam miejsce oraz kultury i obyczajów.
Wykład odbył się z inicjatywy koła historyczno-literackiego, w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, odnoszącymi sukcesy i realizującymi swoje pasje. Uczniowie, którzy brali udział w tym ciekawym wykładzie, jeszcze długo po spotkaniu, rozmawiali o Afryce. W związku z tym, uważam, że prezentacja przyniosła zamierzony skutek. Oby więcej takich spotkań !

Kinga Stawowa, kl. IIIa LO
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5