Bractwo z Bratiana

2014-12-26 12:00:00(ost. akt: 2014-12-24 15:10:19)
Marsz na Grunwald idzie w upale z Nowego Miasta do Bratiana

Marsz na Grunwald idzie w upale z Nowego Miasta do Bratiana

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

A tak to się zaczęło...W czerwcu 2007 roku Gminne Centrum Kultury w Mszanowie zaprosiło Bractwo Rycerskie szkoły MAXIMUS z Bydgoszczy do przeprowadzenia cyklu warsztatów – fechtunku.
W lipcu powstał pomysł imprezy o podłożu historycznym
„12 mostów” w Marszu na Grunwald. Kilka zaproszonych bractw rycerskich, wraz z kandydatami do powstającego rodzimego bractwa, teatrem ognia grupy VENA przygotowały i przeprowadziły inscenizacje.

Mimo braku wielu podstawowych rzeczy typu: miecze, tarcze itp. Impreza udała się i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Wielu po raz pierwszy dowiedziało się o zamku w Bratianie, jego randze w strukturach zakonu oraz potędze, z których zostało kilka resztek murów oraz resztki baszty.

I tak na podstawie rekonstrukcji historycznej powstała grupa pod nazwą XXVI Chorągiew Zamku Bratian. W bitwie pod Grunwaldem rycerstwo z terenu wójtostwa bratiańskiego walczyło jako XXVI Chorągiew Zamku Bratian pod sztandarem Zakony Krzyżackiego.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wpm

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5