Licealiści z Norwida w Sejmie RP i bibliotece uniwersyteckiej
2025-04-11 13:41:34(ost. akt: 2025-04-11 13:54:03)
Ostatnie dni były niezwykle intensywne dla uczniów klasy III a z nowomiejskiego liceum. Uczniowie najpierw wybrali się do Muzeum Emigracji i Teatru Muzycznego w Gdyni, a w następnych dniach, wraz ze swoimi przyjaciółmi z kl. 3b, 3c, 3d i 4b oraz opiekunkami wyruszyli do Warszawy.
Pobyt w stolicy rozpoczęli od zwiedzania Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego, w której tradycja łączy się z nowoczesnością, a sam budynek robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Do Biblioteki wchodzi się przez pasaż zwieńczony łacińską sentencją: Hinc omnia (stąd wszystko). Pracownik biblioteki zapoznał młodzież z historią miejsca, zgromadzonymi zasobami, a także oprowadził po najważniejszych działach. Uczniowie przekonali się również, że, podobnie jak w szkolnej bibliotece Norwida, również w BUW znajduje się strefa relaksu, w której można odpocząć po intensywnej nauce. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły również przepiękne tereny zielone okalające budynek, a także ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, który jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie.
Kolejnym, bardzo ważnym punktem był pobyt w gmachu Sejmu. Uczniowie nie tylko zwiedzili budynek, ale także zapoznali się z historią polskiego parlamentaryzmu oraz zasadami funkcjonowania Sejmu RP i Senatu RP. Pobyt w gmachu Sejmu możliwy był dzięki zaproszeniu posła na Sejm RP z okręgu elbląskiego, Zbigniewa Ziejewskiego, który towarzyszył licealistom podczas wizyty w Sejmie, chętnie odpowiadał na pytania dotyczące pracy parlamentarzysty oraz przeprowadził krótki konkurs z nagrodami. Ponieważ licealiści weszli na salę obrad po zakończeniu posiedzenia Sejmu, to już w planach mają kolejną wizytę w przyszłym roku szkolnym.
W oczekiwaniu na wejście do gmachu Sejmu, młodzież miała możliwość uczestniczenia w praktycznej lekcji demokracji, bowiem tego dnia odbywała się pod budynkiem parlamentu manifestacja zorganizowana przez Społeczność Głuchych, domagająca się równego traktowania i wsparcia ze strony państwa.
Opiekę nad licealistami sprawowały: Barbara Przeradzka – Martko, dyrektorka Norwida oraz nauczycielki — Joanna Główczewska i Beata Zielińska.
Źródło ZS im. C. K. Norwida
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez