Zawyły syreny — służby oddały hołd zabitemu w Siedlcach ratownikowi medycznemu

2025-01-29 13:43:11(ost. akt: 2025-01-29 13:46:09)

Autor zdjęcia: KPP

W poniedziałek (27.01.2025) o godz. 17:00 w całym kraju zabrzmiały syreny, a przed budynkami stawili się funkcjonariusze, którzy oddali hołd. Wszystko to na znak czci pamięci ratownika medycznego, który zginął tragicznie na służbie w sobotę (25.01.2025) w Siedlcach.
Na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim hołd oddali przedstawiciele ochrony zdrowia, policjanci i strażacy.

W sobotę w Siedlcach 64-letni ratownik medyczny został ugodzony w klatkę piersiową przez pijanego 59-letniego mężczyznę, któremu udzielał pomocy. Ratownik zmarł po przewiezieniu do szpitala. Drugi z zaatakowanych ratowników został raniony w nadgarstek.


O włączenie o godz. 17.00 syren karetek pogotowia zaapelowała w niedzielę Krajowa Rada Ratowników Medycznych (KRRM). Do apelu przyłączyli się także policjanci, strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej.


W niedzielę rzeczniczka siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach. Według ustaleń śledczych w sobotę w jednym z mieszkań przy ul. Sobieskiego w Siedlcach (woj. mazowieckie) odbyła się impreza, w której uczestniczyło sześć osób, w tym 59–letni mieszkaniec Siedlec Adam Cz. Mężczyzna źle się poczuł i wezwał pogotowie, a po przyjeździe zaatakował jednego z ratowników. 64-letni ratownik został ugodzony nożem w klatkę piersiową i po przewiezieniu do szpitala zmarł. Drugi z ratowników został zraniony w nadgarstek.
Sprawca, który miał ponad 2 promile alkoholu, trafił do szpitala z obrażeniami głowy. Jego przesłuchanie było możliwe dopiero w poniedziałek. Podejrzany Adam Cz. usłyszał dwa zarzuty.
Prok. Gołąbek przekazała, że pierwszy zarzut dotyczy dokonanego 25 stycznia zabójstwa ratownika medycznego Cezarego L.

— W tej sprawie prokurator przyjął, że podejrzany działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie — dodała. Śmiertelny cios w klatkę piersiową zadał nożem o długości ostrza około 20 cm.

— Drugi zarzut dotyczy zachowania podejrzanego wobec drugiego ratownika. Prokurator przedstawił podejrzanemu Adamowi Cz. zarzut dokonania czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego – ratownika medycznego Mateusza M. – powiedziała prokurator.

W tej sprawie prokurator przyjął, że podejrzany działał w zamiarze dokonania co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Adam Cz. zaatakował Mateusza M. dwoma nożami, zadając co najmniej jeden cios w okolicy prawego nadgarstka. Dalsze ciosy zablokował ratownik, który obezwładnił agresora.

Za zabójstwo grozi nawet dożywocie. Prok. Gołąbek wyjaśniła, że prokurator przyjął, że podejrzany działał "w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie", a za to dolna granica kary, którą orzeka sąd, wynosi 15 lat więzienia.

Mężczyzna był w przeszłości karany m.in. za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu


Prok. Gołąbek przekazała, że podejrzany złożył wyjaśnienia i "co do zasady przyznał się do winy", ale nie pamięta zdarzenia.
Podkreśliła, że jeszcze w poniedziałek prokurator skieruje do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Adama Cz. na trzy miesiące.

Ratownicy medyczni zaapelowali do rządu o zmiany, które zapewnią im większe bezpieczeństwo.


Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb poinformował PAP, że w środę o godz. 9 odbędzie się spotkanie ze środowiskiem ratowników medycznych. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele resortów: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości.

KRRM chce, aby agresja wobec ratowników medycznych była monitorowana przez wyznaczony do tego podmiot. Kolejne postulaty to podniesienie wysokości kar zasądzanych za agresję wobec ratowników medycznych, wprowadzenie kamer nasobnych, które rejestrują przebieg interwencji medycznej oraz finansowanie kampanii społecznych i szkolenia ratowników medycznych.

O podjęcie natychmiastowych działań zwrócił się do resortów zdrowia i sprawiedliwości Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM). Zaproponował zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu wizyjnego podczas interwencji w postaci kamer nasobnych personelu ZRM, zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort zdrowia wydały wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowały "podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom".

al/PAP


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B