[ZDJĘCIA] Cyfryzacja jest szansą na rozwój oświaty, ale też niesie ze sobą zagrożenia
2024-11-27 18:32:38(ost. akt: 2024-11-27 18:50:25)
MSZANOWO \\\ Po raz drugi w gminie Nowe Miasto Lubawskie, uczniowie, rodzice, dyrektorzy placówek, pracownicy kultury, rozmawiali o przyszłości edukacji. Tym razem stawali przed wyzwaniem jakim jest szeroko pojęta cyfryzacja.
II Debata Oświatowa w Mszanowie odbyła się pod hasłem "Jak przygotować nasze szkoły na wyzwania cyfryzacji". Udział w niej wzięło grono osób zaangażowanych w rozwój edukacji w gminie Nowe Miasto Lubawskie.
Cyfryzacja to nie tylko wprowadzenie nowoczesnych technologii do sal lekcyjnych, ale przede wszystkim zmiana podejścia do nauczania i uczenia się. To wyzwanie, które wymaga współpracy wszystkich — nauczycieli, rodziców, uczniów, jak i przedstawicieli różnych dziedzin. Debatę poprowadziły ekspertki z Ośrodka Rozwoju i Edukacji w Warszawie Maria Szostak oraz Małgorzata Świtalska, od lat związane z edukacją poprzez bycie nauczycielem, dyrektorem szkoły oraz pracą na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Gmina Nowe Miasto Lubawskie bierze udział w projekcie pn,,Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego" W doradztwie tym uczestniczą pracownicy referatu oświaty oraz dyrektorzy szkół.
— Dzięki temu projektowi realizowana jest między innymi dzisiejsza debata, dzięki której wspólnie zastanowimy się, jak najlepiej przygotować nasze szkoły na wyzwania cyfryzacji, jakie narzędzia i strategie wdrożyć, aby edukacja była bardziej efektywna, dostępna i atrakcyjna dla uczniów — mówiła Anna Lenckowska, kierownik referatu oświaty Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie — Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja przyniesie wiele cennych pomysłów i inspiracji, które przyczynią się do podniesienia jakości edukacji w naszej gminie.
— Spotykamy się tu po raz kolejny, żeby poznać opinie uczniów, nauczycieli, rodziców, osób zarządzających oświatą na temat funkcjonowania naszej gminnej oświaty. Państwa opinie posłużą nam potem do stworzenia optymalnego i efektywnego systemu kształcenia naszych dzieci. Dzisiejsza debata stawia przed nami kluczowe pytanie: jak przygotować nasze szkoły do wyzwań cyfryzacji? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że cyfryzacja w dzisiejszych czasach wkracza we wszystkie dziedziny życia. Byłoby dużym błędem, gdybyśmy nie wykorzystali cyfryzacji w dziedzinie edukacji. Zdajemy sobie sprawę, że nasze dzieci dorastają w świecie cyfrowym. Pewnie z tego powodu te tradycyjne formy nauczania oparte na informacji książkowej tracą na atrakcyjności i ustępują miejsca właśnie formatom cyfrowym. Nie mam wątpliwości, że powinniśmy przygotować nasze szkoły do wyzwań cyfryzacji, ale myślę, że nie tylko szkoły. Musimy przygotować samych nauczycieli do tych wyzwań, uczniów, także rodziców. Organ prowadzący szkoły powinien zapewnić bezpieczne narzędzia cyfrowe. Wszyscy musimy zrobić jeszcze dużo, żeby nauczyć się w sposób odpowiedzialny i rozważny korzystać z narzędzi cyfrowych. Cyfryzacja jest szansą na rozwój oświaty, ale też niesie ze sobą zagrożenia. Pamiętajmy o tym. — mówił Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Spotkanie z pewnością pomoże samorządowi i pojedynczym placówkom oświatowym w diagnozie lokalnych potrzeb edukacyjnych i obszarów do dalszego rozwoju, szczególnie w sferze cyfryzacji.
Alina Laskowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez