[ZDJĘCIA] 105 lat PCK i 106 lat niepodległej Polski

2024-11-07 20:15:51(ost. akt: 2024-11-07 21:35:46)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyła się uroczystość z okazji 105 rocznicy powołania PCK w Polsce oraz 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada obchodzimy jedno z ważniejszych świąt państwowych Narodowe Święto Niepodległości. Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła ona niepodległość. Zaborcy - trzy mocarstwa: Austria, Prusy, Rosja - podzielili między siebie polską ziemię, a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, język i religię.
Nasz naród nie poddał się. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło też w wielkich powstaniach narodowych. Polskie legiony, stworzone przez Józefa Piłsudskiego, stoczyły z obcymi armiami wiele morderczych bitew i przyczyniły się do odzyskania wolności naszej Ojczyzny.
Dlatego w okolicy dnia 11 listopada organizowane są z tej okazji koncerty, spotkania, manifestacje, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. Uroczystość w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyła się w czwartek, 7 listopada. Poza celebrowaniem 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był to także czas upamiętnienia powołania organizacji humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża, 105 lat temu.

Założycielem i twórcą ruchu Czerwonego Krzyża był Henry Dunant, pierwszy laureat pokojowej nagrody Nobla. Doświadczając ogromu tragedii jakie niosła za sobą bitwa pod Solferino, ten szwajcarski kupiec pisze książkę, w której proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy z wolontariuszami chętnym nieść ratunek rannym na polu walki. Dbając o bezpieczeństwo wolontariuszy chciał, aby wyróżniali się znakiem, powszechnie uznawanym przez wszystkie strony konfliktu. Tak właśnie narodziła się idea Czerwonego Krzyża. W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku. Na temat Polskiego Czerwonego Krzyża powstało wiele pieśni i utworów poetyckich. Uczniowie klasy szóstej przygotowali i zaprezentowali montaż słowno - muzyczny opowiadający o powstaniu PCK w Polsce. Uczniowie szkoły prezentowali także wiersze i piosenki związane ze świętem 11 listopada.

Ważnym punktem uroczystości było podsumowanie konkursu edukacyjnego "Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa" do którego w poprzednim roku szkolnym przystąpiła 19-osobowa grupa uczniów wówczas z klasy 7. Uczniowie z Bratiana zbudowali szkolną drużynę Młodych Bohaterów Bezpieczeństwa i z dużym zaangażowaniem realizowali zadania konkursowe, polegające na opracowaniu i przeprowadzeniu ciekawych, innowacyjnych i inspirujących form nauczania koleżanek i kolegów z młodszych klas z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy. Bratiańska Drużyna MBB przez miesiąc prowadziła zajęcia wśród młodszych kolegów z klas I - IV w różnorodnej formie - były zagadki, łamigłówki, kolorowanki, gry, scenki tematyczne, pokazy, ćwiczenia praktyczne, piosenki, wiersze, filmy edukacyjne, zabawy ruchowe, zajęcia w terenie. 15 kwietnia bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa. Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich znalazł się w gronie laureatów. Warto zaznaczyć, że do konkursu przystąpiło 271 szkół z całej Polski. Zdobycie tytułu laureata konkursu ogólnopolskiego wiązało się z szeregiem nagród i atrakcji. Uczniowie wchodzący w skład zespołu projektowego otrzymali nagrody indywidualne. Zostały również przekazane nagrody dla Szkoły w postaci profesjonalnej apteczki pierwszej pomocy. Bardzo ciekawą nagrodą był również rodzinny piknik edukacyjny promujący bezpieczeństwo na drodze z szeregiem atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który zgodnie z regulaminem odbył się w Nowym Mieście Lubawskim 14 września 2024r.
— Ale najcenniejszą chyba dla nas nagrodą w ramach konkursu jest pozyskanie AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego) - urządzenia ratującego życie. Od razu po ogłoszeniu wyników wiedzieliśmy, że AED nie zostanie w szkole na długo, bo pomagać, to dzielić się nie chcąc w zamian dosłownie niczego — mówili uczniowie klasy ósmej — Nie ma na tym świecie przecież nic bardziej cennego. A szczęście największe jest wówczas, gdy płynie z dawania, a nie brania. I taki właśnie będzie efekt naszego pomagania!

Bratiańska Drużyna Młodych Bohaterów Bezpieczeństwa postanowiła przekazać AED na ręce strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratianie.
— Bratiańska Ochotnicza Straż Pożarna czuwa na posterunku każdego dnia dbając o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Jednostka OSP ma siedzibę w samym centrum wsi - w pięknym, nowoczesnym, świetnie wyposażonym i doskonale rozpoznawalnym budynku. To idealna lokalizacja dla AED — mówiła młodzież, która wraz z dyrektorem szkoły, Adrianem Ziółkowskim, przekazała defibrylator na ręce przedstawicieli OSP Bratian — Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni zarazem, że my uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie możemy przyczynić się do zwiększenia szansy na uratowanie czyjegoś życia, bo doskonale wiemy, że AED w rękach strażaków ma szansę nie tylko,,być", ale też,,być używane". Razem możemy zdobyć to, co chcemy, gdy w sercu jest zgranie świat nie ma granic!!! — podsumowali uczniowie.


red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl




2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B