Kolejne zabytki nowomiejskiej bazyliki odnowią konserwatorzy

2024-10-25 00:59:40(ost. akt: 2024-10-25 01:08:11)
Chorągiew J.P. Działyńskiego w konserwacji. Było to kilkadziesiąt lat temu w Toruniu

Chorągiew J.P. Działyńskiego w konserwacji. Było to kilkadziesiąt lat temu w Toruniu

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na 700-lecie lokacji Nowego Miasta i kościoła parafialnego wykonane zostaną prace konserwatorskie istotnych elementów bazyliki p.w. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście. Właśnie została podpisana umowa na dofinansowanie prac.
W siedzibie nowomiejskiego starostwa, Edward Żuralski i Iwona Mrozińska reprezentujący Zarząd Powiatu podpisali umowę z ks. Zbigniewem Markowskim, proboszczem parafii pw. Św. Tomasza Apostoła. Przedmiotem umowy jest udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych pn. "Prace konserwatorskie Bazyliki p.w. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim na 700-lecie lokacji miasta i kościoła". Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Termin realizacji zadań ustalono na koniec grudnia 2024 roku. W wyniku przeprowadzonego zapytania ofertowego wykonawcą prac będą firmy z Torunia i Krakowa.
Prace konserwatorskie i restauratorskie obejmą malowidła na ścianach pierwszego przęsła nawy głównej bazyliki. Jest to polichromia wykonana techniką tempery, wczesnobarokowa z 1643 roku oraz zabiegi konserwatorskie chorągwi nagrobnej Jana Pawła Działyńskiego. Cenny zabytek wykonany jest z adamaszku, dwustronnie malowany temperą na podkładzie kredowym, wczesnobarakowy. Pochodzi z roku 1643. Ponadto zrealizowane zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie muru ogrodzeniowego nowomiejskiej bazyliki, który wpisany jest do rejestru zabytków jako część układu urbanistycznego starego miasta w Nowym Mieście.
ul

Ten segment malowideł w głównej nawie kościoła doczeka się konserwacji

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5