Zgubiła się w lesie w rejonie miejscowości Tereszewo nad jeziorem Wielkie Partęczyny

2024-10-05 08:10:58(ost. akt: 2024-10-05 08:11:48)

Autor zdjęcia: policja

Grzybobranie jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, ale pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Na terenie naszego powiatu nie brakuje lasów i amatorów takiej aktywności, ale dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów może wzrosnąć ryzyko zaginięć.
W lasach rozpoczął się sezon na grzybobranie. Spotkać tam można wiele osób zbierających grzyby. Niestety, część z nich, pochłonięta poszukiwaniami często traci orientację w terenie i nie może znaleźć drogi powrotnej.

Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. W miniony czwartek (03.10.24r.) ok godz. 19:00 takie zgłoszenie trafiło też do oficera dyżurnego nowomiejskiej komendy Policji. Z informacji uzyskanych od zgłaszającej 67-letniej kobiety, mieszkającej na co dzień w województwie mazowieckim, wynikało, że zgubiła się w lesie w rejonie miejscowości Tereszewo nad jeziorem Wielkie Partęczyny tracąc orientację w terenie. Oficer dyżurny w rejon wskazanego miejsca natychmiast wysłał dwa patrole policyjne, jednak po chwili zgłaszająca odwołała interwencję, ponieważ znalazł ją mąż. Na szczęście ta historia skończyła się szczęśliwie.

Co zrobić w podobnym przypadku?

Bardzo ważne jest, aby wybierając się do lasu na grzyby czy też z zwykły spacer zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji lub członkom rodziny.

Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy (kamienny, betonowy) z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Wtedy podczas wzywania pomocy przez telefon, możemy podać ten numer, który znajduje się na słupku. Po wezwaniu pomocy poczekajmy na miejscu.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku. Zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, zmniejsza zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.

Aby uniknąć takich sytuacji, apelujemy o zachowanie ostrożności i przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie wyprawy do lasu:

nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,

dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu,

nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,

należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,

pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,

dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać,

warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,

nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. Nie przeceniajmy swojego zmysłu orientacji w terenie i zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

KPP Nowe Miasto
red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5