Co dalej z konserwacją muru i baszty przy muzeum?

2024-07-29 12:05:03(ost. akt: 2024-07-29 12:18:10)
Baszta okrągła, kilka lat temu, uległa uszkodzeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Teraz obiekt ma być przywrócony do świetności

Baszta okrągła, kilka lat temu, uległa uszkodzeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Teraz obiekt ma być przywrócony do świetności

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Dzięki funduszom rządowym przeprowadzony będzie remont i przebudowa gotyckiego muru obronnego wraz z basztami przy bazylice pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście. Niebawem na być ogłoszony przetarg na roboty.
Z informacji Urzędu Miejskiego wiemy, że przetarg na wykonanie prac ma być ogłoszony do końca lipca z racji, że firma która miała wykonywać prace wycofała się z wykonawstwa, o czym nieoficjalnie nam wiadomo.
Warto przypomnieć, że dofinansowanie na wykonanie prac z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie prawie 1,5 miliona złotych pozyskał samorząd Nowego Miasta poprzedniej kadencji.
W ramach remontu i przebudowy gotyckiego muru obronnego wraz z basztą przy nowomiejskiej bazylice, wykonane zostaną roboty konserwatorskie baszt okrągłej i tzw. łupinowej, ceglanego muru oraz fragmentów kamiennych budowli. Termin realizacji prac określony został na koniec czerwca przyszłego roku.
Baszta i mur obronny do renowacji. Na terenie miasta jest zaledwie kilka kawałków murów obronnych, które datowane są na 1325 rok, czyli czas założenia grodu Julenburg. Krzyżacy wówczas rozpoczęli budowę ceglano-kamiennych murów miejskich oraz kościoła i zamku. Historycy twierdzą, że gród nad Drwęcą był jednym z najmocniej ufortyfikowanych na terenie ówczesnych Prus. Według niektórych badaczy historii Nowego Miasta, w pasie obronnych fortyfikacji miejskich znajdowało się ponad dwadzieścia baszt o podstawie prostokątnej, a wśród trzech bram głównych, dwie pełniły role wjazdowych. Natomiast takie jak ta, w ogrodzie parafialnym, baszty okrągłe miały być dwie. Źródła historyczne mówią, że rozszerzanie się zabudowy miasta spowodowało, że w roku 1860 zapadła decyzja rajców miejskich o rozbiórce większości ciągów murów oraz baszt.
Obecnie pozostałości nowomiejskich murów obronnych są swego rodzaju atrakcją turystyczną, jednak nie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi z roku na rok topnieją.
Po wykonaniu prac konserwatorskich, ciąg murów do chodzących do nowego Muzeum im. Działyńskich będzie stanowił atrakcyjny architektonicznie ciąg zabytkowych budowli. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5