Inscenizacja grunwaldzkiej bitwy już niebawem

2024-07-10 11:42:41(ost. akt: 2024-07-10 11:47:40)
Archiwalna fotografia z inscenizacji bitwy grunwaldzkiej

Archiwalna fotografia z inscenizacji bitwy grunwaldzkiej

Autor zdjęcia: Archiwum Janusza Laskowskiego

Na terenach pełnych historii i legend, po raz kolejny, upamiętnione będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy – Bitwę pod Grunwaldem. W dniach od 10 do 14 lipca organizatorzy zapraszają na Pola Grunwaldu.
Co roku na Dni Grunwaldu wybiera się wielu mieszkańców powiatu nowomiejskiego, bowiem to jedyny okres w roku dla miłośników rekonstrukcji historycznej z całej Europy, a także mnóstwo wydarzeń, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku impreza rozpocznie się w środę 10 lipca, kiedy to na dobre rozpoczną się turnieje walk rycerskich, zarówno tych w starciu, jak i na odległość za pomocą łuków.
Oprócz turniejów i warsztatów, jednym z najważniejszych elementów będą piątkowe Grunwaldzkie Wici, czyli tradycyjna prezentacja chorągwi i przywitanie władców. Również jak w latach poprzednich o godz. 19 odbędzie się wigilia ku czci Matki Boskiej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej.
Sobota to dzień, w którym wojska Władysława Jagiełły staną naprzeciw armii krzyżackiej. Uroczysta część obchodów rozpocznie się o godz. 12.30 na Wzgórzu Pomnikowym, a rekonstruktorzy historyczni wejdą na pole bitwy o godz. 14, żeby godzinę później rozpocząć XXVI Inscenizację Bitwy Pod Grunwaldem. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć oddająca klimat czasów oprawa wraz z opowieścią opartą na historycznych zapisach przebiegu bitwy. Po starciu, którego rezultat jest trudny do przewidzenia, na rycerskiej scenie odbędzie się koncert muzyki dawnej wraz ze średniowiecznymi tańcami i zabawami.
W niedzielę, czyli dzień modlitwy, o godz. 9 rano odbędzie się msza De Divisione Apostrolrum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej według formularza z 1410 roku w języku łacińskim.
Mat. organizatora

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5