Przegląd z ludowym przytupem na jubileusz u Anibabek, z trzynastoma zespołami w amfiteatrze...

2024-06-26 14:26:39(ost. akt: 2024-06-27 01:06:56)
Anibabki z Anną Lewicką, założycielką zespołu i jubileuszowy tort

Anibabki z Anną Lewicką, założycielką zespołu i jubileuszowy tort

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Zamkowy amfiteatr w Kurzętniku gościł XIII edycję Międzywojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych. Impreza połączona była z jubileuszem 25-lecia grupy śpiewaczej Anibabki z Kurzętnika.
Anna Lewicka, szefowa zespołu Anibabki, przyznaje, że w tym roku zaproszenia na festiwal otrzymały grupy śpiewacze z regionu kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, które ściśle współpracują z kurzętnickim zespołem.
Na scenie amfiteatru, na początek, zaprezentowały się jubilatki, czyli Anibabki pod dyrekcją Anny Lewickiej, która jest założycielką zespołu. Potem wystąpiły Dzieci Ziemi Iławskiej i Morawa z Laseczna, Sami Swoi z Tylic, Kurczaczki z Kurzętnika, Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, Pokrzydowianki z Pokrzydowa, Rakowianki z Rakowic, Wszyscy Razem z Brzozia, Wrzosy z Lubawy, Złoty Krąg z Bobrowa, Byle Babki, reprezentujące Łąkorz i Cyganeczka z Cygan w gminie Gardeja.
Warto przypomnieć, że zespół Anibabki działa przy Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku od 1999 roku. Dzień pierwszego publicznego występu debiutującej grupy z Kurzętnika wypadł 26 maja 1999 roku, w Dzień Matki w Gminnym Centrum Kultury. Słuchacze do dziś wspominają, że koncert wypadł rewelacyjnie. Zespół dość szybko stawał się coraz popularniejszy. Anibabki zapraszano na koncerty, konkursy, przeglądy i festyny. Były takie lata, że amatorski zespół potrafił dać rocznie ponad 40 koncertów. Jakby ukoronowaniem pracy Anny Lewickiej było nadanie jej odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Takie odznaczenie otrzymał również zespół prowadzony przez panią Annę.
Obecnie grupę tworzy 13 śpiewających pań. W swoim repertuarze zespół posiada pieśni biesiadne, ludowe, a także patriotyczne i religijne, które prezentuje na konkursach, przeglądach i festiwalach. Anibabki prezentowały się już na Litwie, goszcząc w podwileńskich Jaszunach. Anibabki są rozpoznawalne i dobrze promują naszą gminę lokalnie i w regionie — uważa Roman Lewicki, dyrektor GCK.
Festiwal był okazja do złożenia jubileuszowych życzeń i gratulacji oraz gromkiego sto lat od wszystkich zespołów, odśpiewanego podczas spotkania w gminnym Centrum Kultury.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5