Dni Pola w Mrocznie

2024-06-20 06:51:52(ost. akt: 2024-06-20 06:55:10)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Do Mroczna zawitali rolnicy z całego powiatu nowomiejskiego. Celem IV Warmińsko - Mazurskich Dni Pola są spotkania praktyczno – teoretyczne w każdym powiecie województwa.
Zespół ODR z powiatu nowomiejskiego zaprosił rolników do Mroczna. W planie wydarzenia znalazły się wykłady specjalistów oraz wizytacja poletek doświadczalnych tamtejszych rolników: Andrzeja Korzenia i Stanisława Szczepańskiego.

Na miejscu obecni byli również goście: Paweł Mostowicz, zastępca dyrektora W-MODR w Olsztynie, Edward Żuralski, starosta nowomiejski, Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno, a także przedstawiciele instytucji dedykowanych rolnictwu: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Izby Rolniczej z powiatu nowomiejskiego. Gospodarzem wydarzenia był Grzegorz Kowalski, kierownik nowomiejskiego zespołu doradców.

W powiecie nowomiejskim IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęły się wizytą na polu, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej. Opóźnione siewy zbóż w tym sezonie wegetacyjnym przyczyniły się do poprawy zdrowotności roślin – tak twierdzi dr hab. Marta Damszel, profesor UWM. Efekty można zobaczyć na przykładzie mączniaka prawdziwego. W sytuacji, gdy siew odbył się wcześnie i optymalnie, choroba jest bardziej rozpowszechniona, pomimo zastosowania zabiegów T0, które nie były skuteczne z powodu niskiej temperatury.
Dr hab. Arkadiusz Stępień, podczas część teoretycznej, wskazuje, że zachwaszczenie i skład gatunkowy zbiorowiska chwastów zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj uprawianej rośliny, rodzaj roślin przedplonowych, typ gleby, pH gleby oraz system uprawy roli. Istotne są również elementy takie jak poziom agrotechniki, zmianowanie, nawożenie, normy wysiewu oraz konkurencyjność poszczególnych gatunków chwastów czy lokalne warunki klimatyczne.

opr.al

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B