Cenne świadectwa naszej tożsamości w ekspozycji Muzeum im. Działyńskich

2024-05-20 14:23:34(ost. akt: 2024-05-20 15:03:03)
Moment przecięcia wstęgi do nowego muzeum

Moment przecięcia wstęgi do nowego muzeum

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W minioną sobotę otwarto nową placówkę, która związana jest z dziejami Nowego Miasta i okolic. Wszystkim chętnym zaprezentowane zostało Muzeum im. Działyńskich, które zorganizowane zostało w tzw. Domu Aneczki w ogrodzie parafialnym.
Muzeum mogło powstać dzięki programowi „Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur”, na który udało się pozyskać środki na odbudowę tzw. Domu Aneczki. — Tak doprawdy projekt związany z odbudową i przystosowaniem Domu Aneczki pod muzeum rozpoczął się w 2018 roku. Cały ciężar prac wzięła na siebie firma Gorek Restauro, która wykonywała od początku żmudny remont zrujnowanego domu — wspomina Andrzej Andrzejewski, prezes Fundacji Działyńskich, osoba wielce zaangażowana w projekt.
Uroczystości związane z otwarciem Muzeum im,. Dzałyńskich rozpoczęła msza święta w bazylice kolegiackiej, która w koncelebrze odprawił biskup Wiesław Śmigiel z Torunia. Duchowny na zakończenie uroczystej mszy zaprosił wszystkich na otwarcie nowego muzeum.
— To muzeum jest dla nas najdroższe, bo dotyczy naszej tożsamości. Takie dzieła wymagają wytrwałości i determinacji oraz miłości do historii tej ziemi — mówił przed otwarciem biskup toruński.
W historycznym momencie przecięcia wstęgi udział wzięli: biskup Wiesław Śmigiel, ks. Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejski, Andrzej Ochlak, były starosta powiatu, Jacek Wolski, burmistrz miasta wraz z Magdaleną Kortes, przewodniczącą rady oraz Andrzej Andrzejewski, prezes fundacji Działyńskich.
W pierwszej grupie zwiedzających znaleźli się m.in. goście oficjalni, a następnie grupami wszyscy chętni mogli zapoznać się z ekspozycją, w której znalazły się zabytki związane z nowomiejską parafią — przedmioty liturgiczne, rzeźby oraz wykopaliska z dawnego klasztoru franciszkańskiego w Łąkach.
Zapewne największą atrakcją muzeum będzie, owiana wręcz legendą, Chorągiew Żałobna Jana Pawła Działyńskiego z 1643 roku, która w terminie późniejszym zawiśnie w centralnym punkcie placówki. Po burzliwych losach, zabranego około 20 lat temu cennego zabytku do konserwacji, chorągiew wróci do Nowego Miasta.
Otwarcie muzeum było tak doprawdy pierwszą prezentacją nowego przybytku kultury. Według Andrzeja Andrzejewskiego, prezesa fundacji, w czerwcu podane będą szczegóły — dni oraz godziny otwarcia placówki dla zwiedzających.
Otwarciu i prezentacji muzeum towarzyszył „piknik rycerski”, który z tej okazji przygotowało Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5