Założyli fikcyjny sklep internetowy i oszukiwali klientów. Kryminalni odkryli, że oszuści są z Nowego Miasta!

2024-05-15 06:22:47(ost. akt: 2024-05-15 06:26:05)

Autor zdjęcia: archiwum

Założyli fikcyjny sklep internetowy i oszukiwali klientów. Śledczy ustalili, że pokrzywdzonych jest 579 osób z całej Polski. Na ślad oszustów natrafili policjanci wydziału kryminalnego nowomiejskiej komendy Policji. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.
Wszystko zaczęło się wiosną 2022 roku. Do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim zgłosił się pokrzywdzony, który został oszukany dokonując zakupu drona w jednym ze sklepów on-line. Okazało się, że na rynku internetowym powstał sklep oferujący po korzystnych cenach różny sprzęt elektroniczny i AGD (m.in. hulajnogi elektryczne, drony, telewizory, ekspresy do kawy, myjki ciśnieniowe, odkurzacze itp.) Osoby zainteresowane atrakcyjną ofertą wpłacały pieniądze na podane w Internecie rachunki bankowe. Sklep wydawał się z pozoru wiarygodny. Niestety, dni mijały, a towar nie trafiał do klientów.


Wyjaśnianiem sprawy zajęli się nowomiejscy policjanci z wydziału kryminalnego, którzy ustalili, że sklep zarejestrowany jest na mieszkańca naszego miasta. Dalej analizując transakcje policjanci namierzyli podejrzewanych o te przestępstwa. Odkryli też na jak dużą skalę działali oszuści.


W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 5 osób. Cztery z nich usłyszały zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Sąd wobec nich zastosował środki w postaci tymczasowego aresztowania. Piąta osoba usłyszała zarzuty prania brudnych pieniędzy, -wobec niej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju.


Śledczy szacują, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest aż 579 osób. Straty sięgają kwoty ponad miliona złotych. Okazało się, że fikcyjnych sklepów internetowych, zarejestrowanych na różne osoby powiązane z tą sprawą powstało kilkanaście na terenie całej Polski. Wątki dotyczące kolejnych oszustw zostały wyłączone do prowadzenia odrębnego postępowania i przekazane do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
Czterem podejrzanym za oszustwa mienia znacznej wartości może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności, piątemu podejrzanemu za pranie pieniędzy pochodzących z oszustw może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

19 marca br. do Sądu Okręgowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko podejrzanym.

źródło: KPP Nowe Miasto
red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5