Ruszyły prace konserwatorskie na wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Grodzicznie

2024-05-15 06:20:18(ost. akt: 2024-05-15 06:20:54)

Autor zdjęcia: UG Grodziczno, Marcin Zalewski

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła w Grodzicznie jest najstarszą świątynią w gminie Grodziczno. Wybudowany w XIV wieku przez Krzyżaków obiekt należy do zespołu średniowiecznych, budowanych z kamienia i cegły świątyń ziemi chełmińskiej i lubawskiej.
Gmina Grodziczno zawarła umowę z parafią rzymskokatolicką pw. św. Piotra i Pawła w Grodzicznie na udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Realizacja polega na konserwacji elewacji wieży kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie.

- Pracujemy na ceglanej elewacji wieży mierzącej do szczytu dachu około 35 metrów. Mamy tu typowy wątek ceglany wozówka – wozówka – główka oraz wzór z zenderówki – cegły zeszklonej na czarno. Cegły są chemicznie oczyszczane. Usuwamy wtórne przemurowania i uzupełniamy fugi. Pojawią się uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków kształtki na zwieńczeniach cokołu. Nad portalem pozostanie współczesne sgraffito wykonane przez byłego proboszcza ks. Henryka Piotrowskiego – opowiada Szymon Grzyb, wykonawca prac konserwatorskich.

Prace powinny zakończyć się z końcem czerwca tego roku. Przyznana parafii dotacja opiewa na kwotę 407 391,07 zł, z czego prawie całość środków, bo 399 191,07 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Niebawem podpisania zostanie druga umowa na konserwację zabytkowych witraży w grodziczeńskiej świątyni. Trwają również przygotowania do podpisania umów z kolejnymi parafiami.

źródło: UG Grodziczno
red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5