Muzeum Działyńskich w Domu Aneczki otworzy się dla zwiedzających w Noc Muzeów

2024-05-12 14:01:14(ost. akt: 2024-05-12 14:23:50)
Fasada Muzeum Działyńskich z głównym wejściem do placówki

Fasada Muzeum Działyńskich z głównym wejściem do placówki

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W tegoroczną Noc Muzeów w Nowym Mieście Lubawskim zostanie otwarte Muzeum Działyńskich w tzw. „Domu Aneczki” na terenie ogrodu parafialnego. Obecnie trwa montaż muzealnych eksponatów.
Na terenie Nowego Miasta Lubawskiego od około 10 lat nie funkcjonuje muzeum. Była placówka muzealna, we wnętrzu średniowiecznej Baszty Brodnickiej, została zamknięta z powodu braku dróg ewakuacyjnych i potrzeby prac remontowych oraz pilnych zabiegów konserwatorskich eksponatów. Tak więc Nowe Miasto od szeregu lat nie ma muzeum, ale już już w sobotę 18 maja, w Noc Muzeów, w Nowym Mieście zostanie uroczyście oddane do użytku Muzeum Działyńskich, które zorganizowano w tzw. „Domu Aneczki”.
Przypomnijmy, że muzeum powstało na bazie projektu pt. „Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur”. Projekt, oprócz Nowego Miasta, dotyczył jeszcze Lubawy i Głotowa. Kwotę w wysokości prawie 16,9 miliona złotych podzielono na wymienione trzy parafie. Prace w powiecie nowomiejskim obejmowały zagospodarowanie terenu ruin poklasztornych ojców Reformatów w Łąkach Bratiańskich (jest to własność Kurii Biskupiej Toruńskiej) oraz remont i przebudowę tzw. „Domu Aneczki” w ogrodzie parafialnym, który został przystosowywany do potrzeb muzealnych. We wnętrzu, oprócz zabytkowych przedmiotów z parafii oraz wykopalisk z klasztoru w Łąkach, w późniejszym terminie umieszczona zostanie m.in. odrestaurowana Chorągiew Żałobna Jana Pawła Działyńskiego. Jest to wyjątkowo cenny zabytek przynajmniej klasy europejskiej.
Obecnie trwają intensywne prace wyposażeniowe we wnętrzu Muzeum Działyńskich pod kierunkiem Przemysława Gorka, przedstawiciela wykonawcy robót remontowych muzeum. Umieszczane są rzeźby i obrazy, zapełniane eksponatami są gabloty.
Otwarcie Muzeum Działyńskich będzie miało miejsce 18 maja o godzinie 20, ale najpierw odprawiona będzie msza święta z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Duchowny weźmie udział w otwarciu i poświęci nasze muzeum. Potem w odstępach godzinnych przewodnik będzie oprowadzał chętnych po muzealnych wnętrzach, aż do godziny pierwszej w nocy — zaprasza Andrzej Andrzejewski, prezes fundacji Działyńskich i osoba szczególnie zaangażowana w muzealny projekt.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5