Strażacy z PSP i jednostek ochotniczych z terenu powiatu nowomiejskiego świętowali w Tylicach

2024-05-05 16:59:19(ost. akt: 2024-05-05 17:07:58)
Uroczystość Powiatowego Dnia Strażaka odbyła się w tym roku w Tylicach

Uroczystość Powiatowego Dnia Strażaka odbyła się w tym roku w Tylicach

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Strażaka odbyły się w Tylicach. Podczas uroczystego apelu zabierali głos goście, wręczono również odznaczenia i awanse. Uhonorowanymi byli zarówno druhowie ochotnicy, jak i strażacy zawodowi.
Uroczystość rozpoczęła msza święta, w kościele parafialnym w Tylicach, którą w koncelebrze kapłanów odprawił ks. Zbigniew Markowski, dziekan dekanatu nowomiejskiego. Słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Bernard Zakrzewski, kapelan diecezjalny strażaków.
Po zakończonej części religijnej uczestnicy uroczystości przeszli na plac przy Pawim Oczku, gdzie rozpoczął się okolicznościowy apel.
Zgromadzonych gości, druhów ochotników i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej powitał dh Andrzej Ochlak, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP oraz bryg. Krzysztof Szałkowski, komendant powiatowy PSP.
— Dziękuję za miniony rok trudnej i odpowiedzialnej służby. Na was można zawsze polegać. Życzę, by kolejny rok był łaskawy w zdarzenia, abyście nie musieli zbyt często wyjeżdżać do akcji — mówił dh Andrzej Ochlak.
Z kolei komendant powiatowy PSP podziękował panu ministrowi oraz parlamentarzystom za wsparcie, również panu wojewodzie za wspieranie inicjatyw pożarniczych. W podobnym tonie zwrócił się do nowomiejskich samorządowców, którzy utrzymują ochotnicze jednostki na swoim terenie. Nie zabrakło ze strony komendanta życzeń skierowanych do strażaków.
W skład pocztu flagowego, podczas tegorocznego apelu wchodzili strażacy z OSP w Jamielniku. Wyróżnieni w ten sposób zostali: dh Łukasz Kamiński, dh Jakub Granica i dh Michał Kamiński.
Tradycją okolicznościowych uroczystości strażackich jest wręczanie odznaczeń oraz awansów. I tym razem w programie uroczystości były takie podniosłe chwile. Postanowieniem Prezydenta RP pośmiertnie Srebrnym Medalem za Zasługi na Rzecz Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został dh Zygmunt Żuchliński, długoletni członek OSP w Łąkorzu. Medal odebrał syn Leszek Jankowski. Najwyższym odznaczeniem, które jest nadawane strażakom ochotnikom, Złotym Znakiem Związku, uhonorowany został dh Edmund Bartycha z OSP w Skarlinie.
Decyzją personalną komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie było powołanie na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście, mł. bryg. Kamila Szczecha. Decyzję komendanta oficer odebrał podczas uroczystości w Tylicach. Specjalne wyróżnienie za wieloletnią współpracę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał Ryszard Krajnik, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Brzoziu Lubawskim. Było to wyróżnienie druha prezesa Andrzeja Ochlaka.
Ponadto druhom ochotnikom oraz funkcjonariuszom PSP wręczono szereg odznak, medali i decyzji o awansach. Nazwiska uhonorowanych znajdą się na łamach czwartkowej „Gazety Nowomiejskiej”.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5