"Dom Aneczki" po metamorfozie będzie Domem Działyńskich

2024-03-18 11:49:26(ost. akt: 2024-03-26 10:05:20)

Autor zdjęcia: Nadesłane

To miejsce zyskało zupełnie nowe oblicze. "Dom Aneczki" po remoncie będzie teraz miejscem dostępnym dla każdego, pełnym lokalnej historii.
W 2017 roku powstała w Nowym Mieście Lubawskim Fundacja im. Działyńskich, której prezesem został Andrzej Andrzejewski. Pierwszym działaniem Fundacji był projekt pt. „Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej”, zakładający remont i konserwację zabytków drewnianych w nowomiejskiej bazylice oraz w kościele w Tylicach, Radomnie, Boleszynie, Lubawie, Rożentalu, Złotowie i Brzoziu. Projekt zakończył się sukcesem i przystąpiono do realizacji następnego projektu, który właśnie teraz dobiega końca.

Projekt pt. „Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur” zakłada stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej polegającej min na zaadaptowaniu zabytkowego domu przy plebanii w Nowym Mieście Lubawskim na Dom Działyńskich (miejsce prezentujące historię regionu, rodziny Działyńskich z wykorzystaniem rozwiązań multimedialnych) poprzez roboty konserwatorsko-budowlane elewacji, dachu i wnętrza oraz wyposażenia muzealno-wystawienniczego, stworzenie poszerzonego Muzeum Ziemi Lubawskiej składającego się z obecnych sal muzealno-wystawienniczym w budynku plebanii oraz budynku Wikariatki w Lubawie, umożliwienie atrakcyjnego, zdalnego zwiedzania całego szlaku (wszystkie obiekty objęte projektem) poprzez zakup aplikacji webowej tzw. wirtualny szlak.

— Celem projektu jest zwiększenie funkcji kulturotwórczej i edukacyjnej zabytkowych i cennych turystycznie obiektów, a także organizacja koncertów w kościele św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, w kościele św. Anny Lubawie oraz w Sanktuarium w Lipach. Planujemy realizację lekcji historii w Muzeum Działyńskich i bazylice pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, w kościele św. Anny w Lubawie, w Sanktuarium w Lipach oraz w Kalwarii Warmińskiej w Głotowie. Będziemy także prowadzić działalność muzealno-wystawienniczą w Muzeum Działyńskich oraz Muzeum Ziemi Lubawskiej w Lubawie w Wikariatkce ( baszcie łupinowej ) — wyjaśnia Andrzej Andrzejewski.

27 marca o godz. 17.00 zapraszamy do „Domku Aneczki”, który przeszedł metamorfozę i staje się Muzeum Działyńskich. Dom znajduje się przy kościele pw. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim przy ul. Działyńskich 9.

— Przylega on bezpośrednio do elementów średniowiecznej fortyfikacji Nowego Miasta Lubawskiego, baszty okrągłej stanowiącej część murów obronnych miasta, którego budowę Krzyżacy rozpoczęli w 1325 roku. Wewnątrz domu widoczna jest jedna ze ścian średniowiecznej baszty okrągłej co pozwala na jej podziwianie z bliskiej odległości. W piwnicy natomiast znajdują się ciekawe elementy zabudowy średniowiecznej fortyfikacji obronnej — mówi Andrzej Andrzejewski — Właśnie zakończyły się pracę budowlane, teraz działamy przy wyposażeniu. Na spotkaniu przedstawimy plan funkcjonowania i opowiemy jak przebiega proces konserwacji Chorągwi Pawła Jana Działyńskiego z 1643 roku.

red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5