Ścieżka rowerowa po byłej linii kolejowej z Radomna do Iławy coraz bardziej prawdopodobna

2024-01-03 07:40:21(ost. akt: 2024-01-03 07:52:55)

Autor zdjęcia: archiwum "Gazety Nowomiejskiej"

Torów nie ma i pociągi nigdy już do nas nie przyjadą. W ich miejsce powstała ścieżka rowerowa. Po byłej linii Iława - Tama Brodzka jedynie na terenie powiatu nowomiejskiego.
Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego z tęsknotą wspominają czasy kolei, gdy pociąg przejeżdżał przez Nowe Miasto. Był oknem na świat, na stacje w Brodnicy i Iławie, gdzie można było przesiąść się na inny pociąg i pojechać dalej.

Linia kolejowa nr 251 Tama Brodzka - Iława, przez Nowe Miasto została wybudowana w 1902 roku. 3 kwietnia 2000 roku wstrzymano całkowicie ruch na tej linii, a zawieszony odcinek linii został rozebrany 28 lipca 2010 roku.

Pozostały wspomnienia i fotografie, bo byłe torowisko ma coraz mniej śladów kolejowej historii regionu. Na tej trasie stoi kilka semaforów i budynki, które albo niszczeją, albo są budynkami mieszkalnymi. Nie ma torów, podkładów i tłucznia.

Jest ścieżka rowerowa.
Pociągi pustoszały, perony także, za to drogi zapełniały się samochodami. Rozwinęła się także turystyka rowerowa i to dało "nowe życie" kolejowej trasie. Ruchliwa droga krajowa nr 15 to nie najlepszy pomysł na bezpieczną podróż na rowerze. Ale ścieżka rowerowa po torowisku to doskonały pomysł, który na terenie powiatu nowomiejskiego został całkowicie zrealizowany. Dzięki staraniom gminy wiejskiej Nowe Miasto, Nowego Miasta Lubawskiego i gminy Kurzętnik, mamy piękny, rowerowy trakt. Obecnie rowerzyści mają całkowicie do dyspozycji 20 kilometrów ścieżki rowerowej, licząc od Radomna, przez Bratian, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Lipowiec, aż do Kaługi.

W ten sposób powstała rowerowa oś powiatu nowomiejskiego. Jest apetyt na więcej, naturalnym jest pytanie: czy da się poprowadzić ścieżkę poza powiatem nowomiejskim tj. w powiecie iławskim i brodnickim.

Pojawiła się szansa na to, że ścieżką rowerową po byłej linii kolejowej pojedziemy do samej Iławy.

Gmina wiejska Iława informowała w grudniu 2022, że planuje kontynuowanie przebiegu powstałej ścieżki rowerowej po byłej linii kolejowej Tama Brodzka– Nowe Miasto – Iława. Zadanie będzie dotyczyło budowy ścieżki rowerowej po dawnym torowisku na odcinku Iława - Radomno oraz wzdłuż czynnej linii kolejowej od ulicy Wojska Polskiego w Iławie.
— Planowana długość ścieżki to 4,54 km. Zadanie – Łącznik CANAL VELO ujęto w projekcie Programu Regionalnego na lata 2021-2027 – Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur. Planowany przebieg ścieżki rowerowej Iława – Radomno, zgłoszono także do realizowanego projektu przez Wojewódzki Zarząd Dróg w Olsztynie pn. „ Kompleksowa budowa sieci tras rowerowych i UTO w województwie Warmińsko- Mazurskim”. Gmina Iława uregulowała stan prawny gruntu obejmujący dawne torowisko, na który uzyskała użytkowanie wieczyste. Realizacja zadania będzie wymagała współpracy takich instytucji jak: Gmina Iława, Nadleśnictwo Iława, Starostwo Powiatowe (Powiatowy Zarząd Dróg) i Miasto Iława — poinformował wówczas Andrzej Kozań, kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego i zamówień publicznych Urzędu Gminy Iława.

Na początku 2024 roku, przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie, Michał Młotek, w swoich mediach społecznościowych napisał, że w budżecie gminy Iława znalazły się środki na wykonanie projektu ścieżki rowerowej od Iławy do Radomna!

"O szansach na przystąpienie w 2024 roku do prac projektowych rozmawiałem wiele miesięcy temu z wójtem Krzysztofem Harmacińskim, starostą Bartoszem Bielawskim i nadleśniczym Hubertem Krasulą. Odbyło się w tej sprawie kilka spotkań i wizja terenowa. I są efekty!" — czytamy na profilu Michała Młotka — "Nowa ścieżka, która będzie przebiegać po śladzie dawnej linii kolejowej Iława - Brodnica, głównie przez tereny leśne, połączy nas z istniejącą trasą, która wiedzie aż za Kurzętnik. To dobra wiadomość dla mieszkańców Iławy, przed którymi otworzą się nowe możliwości rekreacji. To też dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju lokalnej oferty turystycznej. Cała ponad 20-kilometrowa trasa, w połączeniu z istniejącymi szlakami, może stać się magnesem przyciągającym miłośników jazdy na rowerze z całej Polski.

— Uczestniczyłem w rozmowach, w których udział brali wójt Krzysztof Harmaciński, starosta Bartosz Bielawski i nadleśniczy Hubert Krasula. Cieszę się, że dzięki tej współpracy pierwszy, najważniejszy krok został wykonany i że udało się w budżecie Gminy Iława zapisać środki na wykonanie projektu — powiedział "Gazecie Iławskiej" Michał Młotek.

Pieniądze są, pozostaje pytanie co dalej. O to zapytamy wójta gminy Iława, Krzysztofa Harmacińskiego. Do tematu wrócimy.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5