Bóg się rodzi! Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

2023-12-25 02:55:43(ost. akt: 2023-12-25 03:12:40)

Autor zdjęcia: Magdalena Kortes

„Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom w których sobie upodobał”. Łk 2,14. Drogi Czytelniku, kiedy zasiadasz do przeczytania owego artykułu, zapewne w jakimś stopniu jesteś już zmęczony całą tą świąteczną, świecką otoczką, która towarzyszy nam, już co najmniej od miesiąca na każdym kroku. Zapraszam więc do spędzenia kilku minut, by zwyczajnie odpocząć oraz przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji o świętach Bożego Narodzenia.

Między rokiem 747, a 749 od założenia Rzymu cesarz August zarządził ogólny spis ludności. Zmusiło to Józefa i Maryję do udania się z Nazaretu do Betlejem w Judei. „A gdy tam byli – odnotowuje św. Łukasz – Maryja porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie”. W pobliżu byli pasterze czuwający w nocy dla strzeżenia trzód. Zawiadomieni przez Anioła pośpieszyli do Betlejem pokłonić się Jezusowi. I tak zaczyna się historia zbawienia, historia w którą wpisany jest każdy ochrzczony człowiek na ziemi.
Najdawniejsze świadectwa święta Bożego Narodzenia posiadamy z IV wieku. Podczas gdy na wschodzie obchodzono je 6 stycznia, rzymski kalendarz wyznaczył na pamiątkę narodzin Chrystusa 25 grudnia. Wybór tej daty nie jest bez znaczenia. Oto w tym dniu, 25 grudnia, stary pogański Rzym czcił bóstwo słońca niezwyciężonego. Tę uroczystość pogańskiego Rzymu, zastąpiono chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. W ten sposób pogański kult słońca upadł, a zajaśniało Nowe Słońce, Słońce sprawiedliwości, Słońce nie znające zachodu, Jezus Chrystus, który sam o sobie powiedział: „Ja jestem światłością świata”. Terminologia światła wpisana jest w liturgiczny obchód tych świąt. Wszystko bowiem mówi o światłości; idea światła przenika teksty mszalne; światło opromienia modlitwy tego dnia. Stąd też tle światła towarzyszy nam na ulicach naszych miast i wsi w te grudniowe dni.
W naszej polskiej kolędzie „Bóg się rodzi”, śpiewamy refren: „a Słowo stało się Ciałem i mieszkało między nami”. W tych słowach wyjętych z ewangelii według św. Jana, mieści się cała treść tajemnicy Bożego Narodzenia, tajemnicy Wcielenia, jak uczy Kościół Katolicki, a którą to tajemnicę, tak pięknie celebrujemy w naszych polskich zwyczajach i tradycjach oraz wyśpiewujemy
w kolędach i pastorałkach. Powstały one w wiekach gorącej wiary, kiedy obchód święta nie ograniczał się do nabożeństw w kościele, ale znajdował swój wyraz z życiu rodzin chrześcijańskich i całych społeczności. Chyba nikt i nic nie zastąpi naszych polskich tradycji, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się wieczerza wigilijna, tak pieczołowicie przygotowywana w naszych polskich domach oraz uczestnictwo w Pasterce, czy odwiedziny, te w gronie rodzinnym jak i te wśród przyjaciół, znajomych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w tym roku mija osiem wieków jak, w 1223 roku, we włoskim miasteczku Greccio, św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy postanowił odtworzyć scenę Bożego Narodzenia z groty betlejemskiej. Trudno nam wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez charakterystycznej bożonarodzeniowej szopki.
Jakie są cele świętowania Bożego Narodzenia?
Pierwszy, to złożenie Chrystusowi hołdu uwielbienia jako prawdziwemu Bogu w jego odwiecznym narodzeniu się w łonie Ojca. Drugi cel, to złożenie hołdu Chrystusowi jako prawdziwemu człowiekowi, gdzie jako Dzieciatko uczy nas pokory, posłuszeństwa i ubóstwa. Trzeci cel, to tajemnica duchowej łączności z Chrystusem na poziomie naszej duszy. To religijno-teologiczne cele Świąt Narodzenia. Jest jeszcze inny cel tych świąt, to jedność, zgoda, pokój, przebaczenie oraz miłość. Dlaczego? Dlatego, że Bóg stał się człowiekiem i pragnie wynieść nasze człowieczeństwo na poziom wartość wyższych. Tych wartości najczęściej życzymy sobie, przełamując się opłatkiem.
Życzę wszystkim naszym Czytelnikom, błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego, przeżywanych w gronie najbliższych w poszanowaniu chrześcijańskich i narodowych tradycji i zwyczajów.
ks. Wojciech Osicki
Proboszcz Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mikołajkach

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5