Apel przed dniem Wszystkich Świętych

2023-11-01 10:00:00(ost. akt: 2023-10-31 14:37:19)

Autor zdjęcia: archiwum

Przed nami czas, w którym licznie będziemy odwiedzać groby naszych bliskich, zatem okazja, aby o zasadach panujących na cmentarzu przypomnieć.
Nekropolia jest szczególnym miejscem, dlatego tak ważne jest właściwe zachowanie na cmentarzu. 1 listopada na cmentarzach będą tłumy. Ludzie będą się przeciskać, popychać, niekiedy gubić w alejkach. Dlatego warto pamiętać o prostej zasadzie ruchu prawostronnego, jaka obowiązuje nie tylko na ulicach, lecz także na chodnikach. Dotyczy oczywiście również cmentarzy. Osoby korzystające z terenu cmentarza zobowiązane są do zachowania spokoju, porządku i czystości. Na cmentarzu nie wolno jeździć na rowerze, zabrania się wprowadzania zwierząt, wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody administratora cmentarza.
1 i 2 listopada to czas zadumy i modlitwy za zmarłych. Jest to także okazja do spotkań, niekiedy jedyna w roku. Zrozumiałym jest, że tematów do poruszenia wiele, jednak lepiej nie robić tego na cmentarzu. W miejscu tym należy zachowywać się stosownie, bo cmentarz to dla wielu z nas miejsce święte. To miejsce, na którym spoczywają najbliżsi, a co za tym idzie, zasługujące na największy szacunek. Strój tego dnia powinien być więc skromy i dostosowany do warunków atmosferycznych. Prześmiewczo mówi się o "cmentarnej rewii mody", rzeczywiście coś w tym jest, jednak z roku na rok widać, że czasy futer i krzykliwych strojów już mijają.

Nie ma 1 listopada bez... ogromnej ilości śmieci na cmentarzach. Zdjęcia przepełnionych koszy na śmieci z pewnością szybko pojawią się w mediach społecznościowych. Zanim ktokolwiek zacznie szukać winnych tak dużej ilości śmieci, niech zastanowi się, ile sam na cmentarz zniczy i wiązanek przyniósł. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami. Coraz więcej słychać apeli o umiar w dekorowaniu grobów. Na razie trafiają one jednak do nielicznych. Zazwyczaj znicze, wiązanki i kwiaty piętrzą się tylko po to, by po niedługim czasie wylądować na śmietniku.

Mniej przepychu, więcej skromności – to idea podparta powrotem do świadomego przeżywania Święta Zmarłych i pielęgnowania pamięci o bliskich, którzy odeszli. Wiele z zakupionych przedmiotów przeznaczonych do ozdobienia grobów, po spełnieniu swego zadania, natychmiast wyląduje w koszach na śmieci. Cmentarze powinny pełnić funkcję pomników pamięci, a nie generatorów zanieczyszczenia środowiska.

Znikające z nagrobków kwiaty oraz znicze to wciąż plaga na cmentarzach. Złodzieje działają szczególnie w czasie świąt, gdy groby są lepiej przystrajane. Jedni znaczą znicze flamastrami, inni malują kwiaty farbą z nadzieją, że złodziej zauważy te znaczenia i powstrzyma się od kradzieży. Niestety to także na nic. Hieny cmentarne nie pogardzą także zabawkami i maskotkami pozostawionymi przez rodziców na nagrobkach dziecięcych. Jest to bardzo bolesne dla rodziców pogrążonych w żałobie.

Na terenie nekropolii dochodzi do kradzieży, a nawet dewastacji. Najczęściej znikają znicze i kwiaty. Złodzieje korzystają ze wzmożonego przed świętami ruchu na cmentarzu. Proceder nasila się przed każdymi świętami, nie tylko listopadowymi.

Gdzie zgłosić kradzież z cmentarza?
Wielu z nas zastanawia się pewnie, gdzie zgłosić kradzież z cmentarza. Otóż każdy taki przypadek należy zgłaszać na posterunku policji. Znieważenie miejsca spoczynku, ludzkich zwłok, czy prochów jest karane z art. 262 Kodeksu Karnego i może grozić grzywną, lub pozbawieniem wolności do lat dwóch. Z kolei paragraf 2 art. 262 KK mówi, że „Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” Nie wahajmy się więc zgłaszania wszelkich kradzieży cmentarnych na policji.

Policja apeluje
Należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Policja apeluje do wszystkich osób odwiedzających groby w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych o zachowanie ostrożności i niepozostawianie swoich rzeczy bez nadzoru. Zajęci sprzątaniem nagrobków często zapominamy, że stajemy się łatwą ofiarą dla złodzieja. Dlatego też trzeba pamiętać, żeby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Jeśli to możliwe warto zapewnić sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili gdy np. trzeba wyrzucić śmieci, przypilnuje naszych rzeczy.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5