Z genem społecznika trzeba się urodzić

2023-10-13 07:00:00(ost. akt: 2023-10-17 10:08:57)

Autor zdjęcia: mat.organizatora

W czasie Spotkania Pozarządowych Organizacji Socjalnych w Górowie Iławeckim poznaliśmy Społeczników Warmii i Mazur, laureatów konkursu organizowanych przez Federację Fosa. Tym razem tytuł trafił do dwóch osób: Anny Lewikowskiej i Sebastiana Radzimińskiego.
— Tytuł Społecznika Warmii i Mazur pokazuje, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia — mówiła Anna Lewikowska, jedna z laureatek konkursu.
— To także docenienie wielu lat moich działań, społecznych, wolontariackich. W takim momencie człowiek zdaje sobie sprawę, że warto było wierzyć w ludzi.
Rozstrzygnięcie konkursu było jednym z punktów programu Spotkania Pozarządowych Organizacji Socjalnych, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”.

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział m.in. w konferencji dotyczącej wykluczenia komunikacyjnego, która odbywała się również w formule stacjonarnej i on-line. Była to prezentacja raportu z badania „Społeczne aspekty wykluczenia komunikacyjnego w województwie warmińsko-mazurskim”, który przedstawiła dr Katarzyna Białobrzeska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Obraz wykluczenia komunikacyjnego to trudna sytuacja wyludniających się miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie zjawisko to się pogłębia. O wykluczeniu komunikacyjnym mówił również Jakub Wygnański z Fundacji Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W drugiej części spotkania w imieniu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina w czasie połączenia on-line wystąpiła Katarzyna Koplińska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Pierwszego dnia spotkania Cezary Miżejewski z Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych podjął temat deinstytucjonalizacji usług społecznych.

Najważniejszym wydarzeniem wieczoru było nagrodzenie osób wyróżnionych w konkursie Federacji Fosa – Społeczników Warmii i Mazur.
W konkursie Społecznika Warmii i Mazur 2023 były to tym razem dwie główne nagrody ex æquo. Społeczniczką Warmii i Mazur została Anna Lewikowska, animator kultury lokalnej oraz szkoleniowiec w Spółdzielni Socjalnej „Sposób na życie” w Waszulkach koło Nidzicy. Członek, wolontariusz i lider wielu socjalnych organizacji pozarządowych.

— Myślę, że z genem społecznika trzeba się urodzić. Najpierw udzielałam się w harcerstwie, potem był Polski Czerwony Krzyż, byłam też społeczną instruktorką młodzieżową. W końcu sołectwo, założenie stowarzyszenia, spółdzielni socjalnej. Dziś działam jako animator lokalny — przyznaje Anna Lewikowska. I dodaje: — Ważne było dla mnie, by wspierać moją społeczność. Ludzie są podstawą. To dzięki nim mam energię do działania i wiarę, że razem możemy zrobić naprawdę dużo.

Społecznikiem Warmii i Mazur został Sebastian Radzimiński, 21-letni społecznik z Ostródy. Od kilku lat jest wolontariuszem Stowarzyszenia Rzecz Jasna. Trudno zliczyć jego aktywności; wiadomo, że Sebastian nigdy nie wycofuje się z pomocy innym.
— Moja praca wolontariacka jest rodzajem zadośćuczynienia za to, że moja mama pokonała nowotwór i dziś od 12 lat jest zdrowa — podkreśla Sebastian Radzimiński. — Wolontariat jest dla mnie źródłem energii; lubię, kiedy dzień wypełniony jest działaniem. Nie ukrywam, że pomaganie pełni również w moim życiu ważną funkcję, ponieważ dzięki poznawaniu historii innych ludzi, konfrontowaniu się z ich życiowym doświadczeniem, łatwiej mi planować również moją przyszłość. Nie skupiam się na rzeczach, które są błahe, nieważne. Lubię być zaangażowany. Teraz mieszkam w Warszawie, więc tego czasu na pomaganie jest mniej, ponieważ studiuję i pracuję, ale mam nadzieję, że w moim życiu wciąż obecny będzie wolontariat.

Listy gratulacyjne trafiły do Grażyny Stolarczyk, Urszuli Derlacz i Anny Sawickiej.
Grażyna Stolarczyk to wolontariuszka, która aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, m.in. na rzecz szpitala dziecięcego w Olsztynie. Urszula Derlacz angażuje się w działania społeczne na terenie gminy Dywity, jest m.in. inicjatorką powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Dywitach. Z kolei Anna Sawicka to emerytowana nauczycielka, członek Gminnej Rady Seniorów. W imieniu Anny Sawickiej list odebrała Halina Rusiecka, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów w Srokowie.

Wyróżnienia Społecznika Warmii i Mazur trafiły do Beaty Jakubiak, sołtyski wsi Wójtowo, prezeski stowarzyszenia wsi Wójtowo, wiceprzewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Wójtowianki. Wyróżnienie w konkursie otrzymała również Magdalena Dudzik, osoba, która swoją aktywnością mogłaby obdarować wiele osób. Wolontariusz w Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, prowadzi m.in. warsztaty z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz różnego rodzaju akcje w szpitalu dziecięcym.

Drugiego dnia Spotkań Pozarządowych Organizacji Socjalnych odbyły się warsztaty dotyczące m.in. finansowania projektów realizowanych przez trzeci sektor oraz dyskusja na temat deinstytucjonalizacji.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5