Zmieniamy się dla was! Nowoczesne centrum diagnostyczne w nidzickim szpitalu stało się faktem

2023-09-29 10:28:18(ost. akt: 2023-10-08 09:56:28)

Autor zdjęcia: ZOZ

Nowoczesne centrum diagnostyczne w nidzickim szpitalu stało się faktem. Po rezonansie i tomografach, dopełnieniem centrum diagnostyki obrazowej, stał się nowoczesny aparat do RTG. Rentgen jest już zamontowany, a w październiku rozpoczyna się szkolenie kadry.
— Nowe aparaty, wykorzystujące nowoczesne technologie, dają doskonałe warunki pracy oraz gwarancję bezpieczeństwa dla pacjentów — zapewnia Anna Osłowska - dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.
Jak podkreśla dyrektor ZOZ, warunki diagnostyczne w nidzickim szpitalu są wręcz niespotykane w okolicy.

— Mamy rezonans, tomograf, nowoczesny aparat RTG, który jest podstawą diagnostyki ostrej, urazowej i zapalnej, a z którego korzystają przede wszystkim lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To jedyny aparat w powiecie, dlatego oprócz pracowników szpitala korzystają z niego również lekarze POZ. Wykonujemy bardzo dużo badań, dlatego sprzęt się szybko eksploatuje i wymaga sukcesywnej wymiany. Zmiany, które wprowadzamy służą głównie naszym pacjentom — podkreśla Anna Osłowska.

Zmieniamy się dla was

W 2022 roku Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy wykonał 3000 badań tomografii komputerowej. — To znacznie więcej, niż zakładaliśmy. Ilość badań diagnostycznych, która jest obecnie wykonywana na nowym sprzęcie, nie miałaby szans być wykonana gdzieś indziej. Tylko część ludzi pojechałaby na rezonans czy tomograf do innego miasta. Nie każdy może się dodzwonić, umówić na wizytę, dojechać, do tego dochodzą odległe terminy, o których się zapomina. Przybliżenie diagnostyki obrazowej to ogromny postęp dla mieszkańców powiatu nidzickiego i skrócenie drogi diagnostycznej — podkreśla Anna Osłowska.
To także technologia na najwyższym poziomie, która umożliwia wykonanie podstawowych badań określonych zachorowań.

— Kiedy ktoś ma zapalenie płuc - robimy RTG, uraz - RTG i to na nowoczesnym sprzęcie, badanie jest szybkie, sprawne i komfortowe z ograniczoną emisją promieniowania dla pracowników i pacjentów. Trzeba wspomnieć też o samych pomieszczeniach do badań, które nie przypominają już zimnych, surowych gabinetów. Są komfortowe, ciepłe z przyjazną fototapetą, dzięki czemu korzystanie z usług medycznych staje się bardziej przyjazne dla pacjenta — dodaje dyrektor.
To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby niepostawienie nowego budynku, który zmienił jakość świadczonych usług.

— Znacznie więcej pacjentów szpitalnych ma wykonywane badania diagnostyczne. Wcześniej pacjenta trzeba było zawieźć na badanie i logistycznie nie dało się przetransportować całego oddziału. Teraz oddział działa sprawniej, badania są szybsze, dostępne dla większej ilości ludzi, dzięki czemu pacjenci szybciej wychodzą do domów. Mamy doskonałe warunki diagnostyczne i pobytowe. Nowy szpital, nowoczesne sale z własnym węzłem sanitarnym. nowy blok operacyjny, nowe sale zabiegowe z nawiewem laminarnym, klimatyzacja - to warunki zdecydowanie powyżej średniej wojewódzkiej — zaznacza Anna Osłowska.

Niedoszacowanie procedur i inflacja

Jako szpital powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy wciąż boryka się z pewnymi problemami.
— To przede wszystkim niedoszacowanie procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na szpital, czyli utrzymanie oddziału wewnętrznego, chirurgicznego i częściowo ginekologicznego obowiązuje sztywny kontrakt miesięczny. Natomiast interna i chirurgia wykonują więcej, a NFZ za to nie płaci - mamy trzymać się limitów. Fundusz płaci inne nadlimity - za ZOL, endoskopię, specjalistykę, natomiast za oddziały za mało, żeby można było je utrzymać. I to jest kłopot. Co miesiąc ZOZ musi zaciągać około 1,5 mln zł kredytu, żebyśmy mogli dalej w szpitalu udzielać pacjentom tych świadczeń. Jest to błąd systemowy, który dotyczy szpitali powiatowych w całym kraju. I z tymi problemami się borykamy: niedoszacowanie procedur na podstawowym poziomie i inflacja — wyjaśnia Anna Osłowska.

Jednak Nidzica od lat przygotowuje się na tę sytuację i ma zakontraktowany jedyny w województwie oddział geriatryczny.

— Społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować porodów, liczba urodzeń w naszym kraju drastycznie spada. O demografii mówimy od lat i koncepcja, którą ZOZ podąża nie jest z dzisiaj - ona jest poparta danymi statystycznymi. Sam projekt, który pisany był na opiekę długoterminową i geriatrię, miał oparcie w danych i teraz one się potwierdzają. Projekt musi zgadzać się z trendami i mapami potrzeb zdrowotnych. Dzięki temu pacjent w Nidzicy może się zdiagnozować i mieć wskazaną drogę dalszego postępowania — zaznacza dyrektor ZOZ.


Obrazek w tresci

fot. RTG jest już zamontowany a od października rozpocznie się szkolenie kadry
fot. ZOZ

Obrazek w tresci

fot. Pracownia Rezonansu Magnetycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy
fot. Zuzanna Leszczyńska

Obrazek w tresci

fot. Nowoczesny tomograf
fot. Zuzanna Leszczyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5